Fobie a panika

Méně známé fobie

Dominika Škamlová
19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje velké množství a jejich výčet zřejmě není konečný.

Na Zdravě.cz v článcích Co jsou fobie a proč vznikají a Časté fobie a jak je léčit se dočtete o možných příčinách fobií, jakým způsobem mohou nemocného omezovat v běžném životě a jaké jsou způsoby jejich léčby. Jsou zde také popsány ty známější a časté fobie, jako například arachnofobie, klaustrofobie, agorafobie a další.

V dnešním článku si popíšeme projevy fobií a další, méně známé fobie.

Některé fobie se mohou objevit již v dětství, mezi ty patří například zoofobie, fobie z krve, ze zubů, resp. zubního lékaře. Jiné fobie nastupují až v dospělosti, jako klaustrofobie, agorafobie atd...

Projevy fobií

  • bušení srdce
  • chvění, třes
  • ztížené dýchání, nemožnost se nadechnout
  • bolest na hrudníku
  • závrať
  • návaly horka či chladu
  • pocit na omdlení, strach z omdlení
  • strach ze smrti

Hexafobie

Hexafobie je chorobný strach z čísla šest. Člověk trpící touto fobií je číslem šest posedlý, neustále ho vyhledává a zároveň se děsí, že na něj narazí. Všechno, co nesouvisí s číslem šest, je pro hexafobiky nezajímavé, všeho, co je s ním spojeno, se obávají.

Fotofobie

Fotofobie je strach ze světla, světloplachost. Fotofobie nemusí být pouze psychická porucha, objevuje se také jako příznak některých nemocí: meningitida, migréna, malárie, oční onemocnění.

Ekleziofobie

Chorobný strach z kostelů a jiných sakrálních staveb. Člověk má nepochopitelný strach jenom se přiblížit ke kostelu, natož do něj vstoupit.

Akrofobie

Akrofobie je extrémní a neopodstatněný strach z výšky či hloubky. Akrofobik se samozřejmě výškám vyhýbá, ale pokud se nedopatřením či z nezbytnosti ve výšce ocitne, zmocní se ho panika, jejíž přičiněním může svůj život opravdu ohrozit pádem. K léčbě se využívá postupné navýkání na zvýšená místa.

Gymnofobie

Chorobný strach z nahoty. Lidé postižení gymnofobií se obávají nahoty vlastní i cizí.

Logizomechanofobie

Logizomechanofobie neboli kyberfobie je chorobný strach z počítačů nebo z práce na počítačích. Tuto fobii odborníci předvídali již v 60. letech minulého století jako šok z budoucnosti.

Nomofobie

Nomofobie spadá do podobné kategorie fobií jako předešlá logizomechanofobie. Nomofobie je obava ze ztráty mobilního telefonu, nebo ze ztráty signálu, z nedostupnosti, ze ztráty kontaktu s ostatními lidmi.

Ergofobie

Chorobný strach z práce.

Iofobie

Iofobie patří mezi základní hrozby, které strašily naše dávné předky. Je to chorobný strach z otravy jedem. Pro lidi trpící iofobií je téměř nemožné stravovat se jinde než doma.

Hematofobie

Hamatofobie je chorobný strach z krve. Lidé s touto fobií mohou v určitých situacích ohrožovat sebe i ostatní. Ve chvíli, kdy vidí krev, nejsou schopni jednat, pomoci zraněnému. Je velmi obtížné těmto lidem odebrat krev.

Seznam všech fobií vysoko překračuje stovku. Objevují se však stále nové typy fobií. Například nedávno němečtí vědci upozornili na nebezpečí facebooku v souvislosti s fobiemi. Lidé, kteří mají přidáno větší množství přátel (více než 100) se začínají obávat, že nestihnou být se všemi v kontaktu. Z těchto pocitů pak mohou vznikat i fobie (podobně jako nomofobie).

Trpíte vy nebo někdo ve vašem okolí fobií, která vám ztrpčuje život? Máte zkušenosti s fobií, o které se v našich článcích nezmiňujeme? Podělte se o ně.

Autor: Dominika Škamlová

Hormony u mužů a vliv hormonů na psychiku
Práh bolesti

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Hormony a jejich vliv na ženu
Puberta

Hormony a jejich vliv na ženu

Hormony obecně jsou látky, které v lidském těle zajišťují růst a správné funkce jednotlivých orgánů a systémů. Jsou produkovány na různých místech v těle. Orgány, které hormony pro ...