Partnerské vztahy

Společná, nebo oddělená dovolená?

Veronika Tůmová
02.08.2011

Zvažujete poprvé dovolenou bez partnera? Oba se shodujete, že je to skvělá příležitost, jak si od sebe odpočinout, nebo je to pouze vaše tajná fantazie, o které sníte bez jeho vědomí?

Jsou páry, které jezdí odděleně na dovolenou pravidelně a není to přitom příznak, že něco není v pořádku. Naopak, oba si totiž uvědomují, že tímto se případné krizi ve vztahu mohou i vyhnout.

Proč sami a proč ve dvou?

Někdo si něco takového umí jen těžko představit, nebo se obává reakce partnera na podobný návrh. Jet sami na dovolenou přitom nemusí nutně znamenat touhu po nevěře, ani dočasný útěk od někoho, koho už máme plné zuby. Proč si třeba nevyrazit s nejlepší kamarádkou, kolegyněmi z práce apod.?

Někteří lidé si užijí právě takový uvolněný víkend třeba začátkem léta a později si pak vyjedou na klasickou dovolenou ve dvou. Pokud netrpíte chorobnou žárlivostí, může být takové krátké odloučení pro vztah skutečně přínosem.

S přáteli si užijete třeba i trochu odvázanější zábavu (ve vší počestnosti, nebo i s neškodným flirtem), postěžujete si na své polovičky, zdrbnete druhé pohlaví všeobecně nebo zavzpomínáte na staré lásky, zkrátka naprosto se uvolníte a odreagujete trochu jiným způsobem, než když jste s partnerem.

Po návratu jste oba odpočatí a dobře naladění pro další vzájemné soužití. Navíc následnou společnou dovolenou, kterou prožijete zase úplně jinak, si můžete o to víc vychutnat. Zjistíte, že vašeho partnera vám vlastně nikdo nenahradí, a čas strávený na společné dovolené může být romantický a vášnivý zároveň.

Jak si od sebe odpočinout?

Dovolená bez partnera vám může začít vyhovovat i v případě, že si chcete odpočinout od stereotypu, který vás neopouští ani na společné dovolené. Právě tak můžete úspěšně zažehnat dokonce i možnou partnerskou krizi, pokud ji začínáte cítit ve vzduchu. Stačí pár dnů, kdy má člověk všechen čas jen pro sebe, pro své zájmy a svůj nerušený klid, a doma si pak obvykle uvědomí mnohem příznivější atmosféru.

Mít potřebu odpočinku od partnera určitě není hřích, předzvěst konce manželství nebo něco podobného, čeho bychom se měli obávat.

Žárlivost a naprostý nesouhlas nebo dokonce výčitky partnera navozují samozřejmě úplně jinou situaci, ve které se můžete nečekaně ocitnout.

Co radí odborníci?

Podle odborníků je právě varianta, kdy partneři tráví nějaký čas spolu i odděleně, nejpřijatelnější a nejprospěšnější. Partnerům trpícím doma “ponorkovou“ krizí společná dovolená příliš neprospěje, budou jen dál rozebírat a řešit své problémy a jen těžko si na takové dovolené odpočinou. Odloučení může naopak spoustu věcí vyřešit samo, dokonce naplnit partnery trochou zdravé žárlivosti, kdy si oba uvědomí, že jim vlastně na jejich vztahu pořád záleží.


Autor: Veronika Tůmová

Hledáte známost na letní dovolené?
Stomatitida - afty

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Hledáte známost na letní dovolené?
Partnerské vztahy

Hledáte známost na letní dovolené?

04.08.2011

Jezdíte na dovolené s kamarádem – kamarádkou, s partou nebo i sám či sama za jediným účelem – najít toho pravého nebo pravou? Doufáte, že jedině tam, v naprosto neznámém prostředí, ...