Zdravé bydlení

Jak vybrat vhodnou matraci?

Michaela Holá
25.01.2011

Spánkem strávíme denně několik hodin a jeho kvalita ovlivňuje naši náladu, množství energie i celkové zdraví. Na dobrý spánek působí spousta faktorů, jedním z nich je správně zvolená matrace. Nelze jednoduše říci, jaká matrace je obecně ideální pro každého. Vždy je zapotřebí vybírat individuálně dle hmotnosti, výšky, věku a také zdravotního stavu. Jelikož je dnes na trhu velké množství matrací, je třeba si v nich udělat přehled.

Ještě než se vydáte do obchodu, uvědomte si, co vám vadilo na předchozí matraci. Byla moc měkká, nebo naopak tvrdá? Či naopak naleznete něco, co pro vás bylo vyhovující a i při výběru další matrace to budete vyžadovat? Ujasněte si nejprve své zkušenosti a vlastní požadavky.

Je také důležité vědět, pro jaké využití matraci potřebujete. Pokud vybíráte matraci, kterou budete každodenně používat, vybírejte obzvlášť pečlivě. Jestliže chcete vybírat matrace pro dvoulůžko, je vhodnější nakoupit dve samostatné matrace než jednu společnou. Každý si pak můžete vybrat přesně dle svých představ a jeden z partnerů není limitován požadavky druhého.

Druhy matrace

Latexové matrace

Tyto matrace jsou opatřeny perforací, která zajišťuje provzdušnění a odvod potu. Jsou rozděleny na více anatomických zón, které zajišťují ideální tuhost na různých místech matrace právě tak, aby to vyhovovalo rozložení vašeho těla při ležení.

Viscoelastické matrace

Říká se jim také matrace z líné pěny. Jsou zhotoveny z materiálu, který mění svou tvrdost dle teploty. Velmi dobře se tak přizpůsobuje anatomii těla. Příznivě dokáže působit na páteř, krevní oběh a i při dlouhém ležení zabraňuje vzniku proleženin.

Pružinové matrace

Dle názvu je zřejmé, že v matraci jsou ukryté pružiny pospojované pérky tak, aby nemohlo dojít k jejich uvolnění. Vynikají zejména svou vzdušností, mají vhodné ortopedické vlastnosti.

Polyuretanové matrace

Tento typ matrací z tzv. studené pěny nabízí svým majitelům zejména tvarovou stálost, elasticitu a dlouhou životnost. Základem je pěna s velkými póry, které zajišťují provzdušnění a odvod tepla. Ideální je zde kombinace materiálu s línou pěnou. Je možné volit z více druhů polyuretanových pěn.

Tvrdost matrace

Pokud jste zastánci tvrdších lůžek, můžete volit tzv. sendvičovou matraci. Ta je složena z více vrstev, které zajistí důkladné vyztužení, tuhost a nosnost matrace. Zde je důležité matraci vyzkoušet a zvolit si takovou, která vám zajistí co nejlepší odpočinek. Obvykle se doporučuje, aby si lidé s větší hmotností vybírali spíše tvrdší matrace, lidé lehčí naopak. Měkčí matraci můžete volit též v případě, pokud většinu noci spíte na boku. Snažte se zvolit matraci, která má bodovou elasticitu – prohne se pouze tam, kde se na ni zatlačí.

Potahový materiál

U matrace nezáleží jen na jejím vnitřku, ale zkuste se dívat též na její potah. Výhodou je, pokud se jedná o snímatelný a pratelný materiál. Můžete si vybrat i materiály, které jsou chráněny před roztoči a bakteriemi, mají zajištěn odchod vlhkosti z těla a jsou příjemné na omak. Nezapomínejte na nutnou pevnost a pružnost. U některých výrobků můžete nalézt označení stupňů právě dle tvrdosti matrace.

Vhodný podklad matrací

Pokud vám má matrace opravdu zaručit své pozitivní vlastnosti, je též důležité myslet na vhodnou podložku, na níž bude matrace uložena. Zatímco pružinové matrace je vhodné umístit na pevnou desku nebo pevný rošt, kde mezery nepřesáhnou 4 cm, pěnové a latexové matrace je vhodné uložit na lamelový rošt, který podpoří ortopedické vlastnosti matrace. Je dobré respektovat informace o použití konkrétního typu matrace pro daný typ podložky, které jsou uvedeny u jednotlivých produktů.

 

Jaký typ matrace vyhovuje právě vám? Máte zkušenosti s výběrem a nákupem matrací?

Autor: Michaela Holá

Iyengar jóga
Jaké je uplatnění preterapie?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Iyengar jóga
Jóga

Iyengar jóga

19.02.2011

Tato metoda jógy bývá mnohdy považována za nejpreciznější a nejucelenější koncepci jógových cvičení. Důležitá je pro ni pozornost k detailu a stav nutného soustředění mysli. Obsahu ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Syfilis může i zabíjet
Syfilis

Syfilis může i zabíjet

Syfilis (příjice, lues) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Treponema pallium, které se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Neléčená syfilida může být smrtelná ...

Crohnova choroba
Crohnova choroba

Crohnova choroba

08.02.2011

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění stěn trávicí trubice. Postihuje nejčastěji tenké střevo ( ileum ) a tlusté střevo. Může se však objevit v jakékoliv části trávicí ...

Odkyselení organismu
Zdravý život

Odkyselení organismu

28.01.2011

Již v době starých Egypťanů a v antickém Řecku a Římě byla péče o život zásaditá. V těchto dobách se k ošetření používala jedlá soda, mléko a zásaditá mýdla. Využívalo se koupelí, ...