zdroj: unsplash.com
Duševní zdraví a psychologie

Jaké vůně se hodí ke svátečním chvílím aneb poznejte také jejich symboliku

Pavlína Klaudová
09.12.2022

Předvánoční a vánoční čas je nejen nejkrásnějším obdobím roku, kdy si můžete užívat zasloužené pohody u světla svíček a chutného čaje, grogu či svařeného vína. Je to čas plný vůní, které sytí nos i duši. Jaká je jejich symbolika a proč je dobré o ní vědět víc? Vychutnejte si nyní ty pravé vánoční vůně a užijte si svátky o to víc!

Tři pryskyřice, bez kterých nemůžete být o Vánocích

Vůně lze samozřejmě vyrobit syntetickou cestou, ale přiznejme si, že ty přírodní jsou lepší pro životní prostředí i vaše zdraví. Kdyby nebylo květin, bylin, koření, pryskyřic a citrusů, nebyly by to ty pravé Vánoce. Meditativní, hluboké pryskyřice jsou pro Vánoce také více než ideální. Skvěle se totiž kombinují jak s kořením, tak citrusy, které jsou velmi oblíbené v zimních směsích. Esenciální oleje z kadidla a myrhy jsou neodmyslitelně spojovány s Kristovým narozením, ale pokud máte radši jemnější pryskyřičné vůně, můžete je nahradit sladkým, vanilce podobným benzoinem. 

•    Kadidlo bylo jedním z darů tří králů novorozenému Ježíšovi. Mělo symbolizovat božství. Dnes je používáno k meditacím, při potřebě zklidnění a odpoutání se od starostí tohoto světa. 
•    Myrha se tradičně používala k procesům ošetření těla zesnulého, jako druhý dar byla spojena s Kristovým utrpením. Uklidňuje pocity úzkosti spojené s přebytkem emocí a pomáhá překonat utrpení a smutek. 
•    Benzoe je konejšivá, sladká pryskyřice, která svou jemnou, ale přesto hlubokou meditativní vůní představuje skvělou variantu aromaterapeutické pryskyřice pro ty, kteří nemají rádi její zemité kolegy kadidlo a myrhu.

Vůně jehličnanů patří k zimní pohodě

Podle legendy byla borovice, tak oblíbená v aromalampách v zimním období, jednou z rostlin, která chránila svatou rodinu v době útěku před Herodem nařízeným vraždění neviňátek. Marie byla zesláblá po porodu a stará borovice prostor pro to, aby si odpočinuli v jejím dutém kmeni. Všechny jehličnany jsou také brány jako symbol života, stále zachovaném v zimní ponurosti. Byly noseny do příbytků jako příslib toho, že se svět znovu zezelená. 

Vánoční poleno, známé ze zemí mimo naše území se používalo jako symbol světla a tepla, které jsou v těchto dnech potřeba nejvíce. Bylo vyráběno z dubu, jasanu, borovice či břízy. Na konci zimy se spálilo a popelem se posypalo pole, aby bylo úrodné. Jehličnany jsou stále i v dnešním světě pro ty, kteří si je nosí domů k ozdobení symbolem života a světla. Navíc jsou, pokud používáte esenciální oleje z nich destilované, výborným protistresovým tonikem. Chcete-li je používat v aromalampě, vždy dbejte na možné kontraindikace. Kvůli obsahům monoterpenů je mnozí aromaterapeuti nedoporučují používat u těhotných žen a malých dětí. 

Citrusy se skořicí a hřebíčkem prohřejí tělo a provoní duši

To, jestli je vám teplo nebo zima velmi souvisí s vaším psychickým rozpoložením. Prohřívací koření pomůže nejen aktivovat přirozenou tělesnou termogenezi a je skvělé pro zlepšení oběhových funkcí. Ale také působí jako výborná potrava pro váš limbický systém. Aktivuje pocit dobré nálady, pohody a štěstí. Není náhodou, že se známí parfemáři a také aromapsychologové zaměřují na příjemné kombinace hřebíčku, skořice a citrusů. 

•    Oblíbená skořice je prostředkem, který napomáhá relaxaci a posiluje odhodlání. Působí také jako tonikum a její vůni oceníte třeba po vyčerpávajících nákupech. 
•    Skořice si výborně rozumí se sladkým červeným pomerančem. Jeho energetická vůně a čistící síla uvolní veškerý stres, nashromážděný v rámci vánočního úklidu. Přináší do příbytků dobrou náladu a radost. Pokud preferujete jemnější citrusy, zkuste ho nahradit mandarinkou.
•    Hřebíček nejen příjemně voní, ale působí také antivirově a antibakteriálně, stejně jako skořice. Je mírně analgetický. Napomáhá relaxaci svalů, působí jako účinné tonikum nervového systému, uvolňuje psychické napětí.

Vánoční vůně, ať už je používáte z nostalgie, pro vykouzlení domácí pohody nebo pro jejich psychické účinky jsou vítaným zpestřením dní, v kterých čekáte na to, až budete moci se svými blízkými sdílet tu pravou radost z dárků u krásně nazdobeného stromečku. 

Zdroj: www.aromaweb.com, www.healthline.com, www.webmd.com
 

Autor: Pavlína Klaudová

Proč to nepřehánět se "zdravými Vánocemi" a užít si je bez výčitek
Jak vypadá zdravé cukroví: Jen vyměnit ingredience nestačí. Jděte na to jinak!

Další články

Proč nejsou menstruační vložky vhodné při inkontinenci?
Péče o tělo

Proč nejsou menstruační vložky vhodné při inkontinenci?

24.11.2022

Na trhu sice existuje velké množství inkontinenčních pomůcek, mnoho žen ale stále při nechtěném úniku moči používá menstruační vložky. Proč to není vhodné řešení?