zdroj: Shutterstock.com
Duševní zdraví a psychologie

Úklid a zbavení se nepotřebných věcí je i duševní očista

Veronika Tůmová
26.09.2022

Tradiční jarní nebo předvánoční úklid zdaleka nemusí být jedinou příležitostí k řádnému vygruntování, zvlášť když jej pojmete nejen jako očistu domácnosti, ale i očistu těla a duše, tak jak je to zvykem například ve východních kulturách. Za poměrně krátký čas člověk shromáždí a nahromadí neuvěřitelné množství věcí, které pak využije jen krátkodobě, nebo mnohdy vůbec.

Vyklizení nepořádku a uvolnění životního prostoru přitom dokáže přivodit téměř euforické pocity osvobození. Přicházející podzim je právě k takové očistě ideální. Veškerý prach uplynulých dnů, duševní špína a negativní energie je tak vymetena spolu se vším nepotřebným, co by mělo uvolnit místo novému, nebo jen zvětšit a uvolnit životní prostor.

Vykliďte přeplněná místa a zbavte se zbytečností

Když slyšíte slovo generální úklid, možná se vám už předem dělá mdlo. Ale pokud změníte tento přístup, uvidíte, že sami sobě prospějete. Zkuste vnímat velký úklid jako fyzické cvičení a duševní očistu, která vás nabije novým elánem, což na začátku podzimu rozhodně není k zahození. Na úklid si vymezte jeden pravidelný den a zapojte rodinu. V rámci tohoto generálního úklidu se pak zaměřte především na nekompromisní likvidaci věcí, které už dosloužily, jsou evidentně poškozené, nepotřebné a dlouhodobě uložené na místo, které by se dalo využít lépe a efektivněji, než jako prostor pro odkládání harampádí.

Je vám líto vašich odložených věcí? Darujte je!

Staré a nepotřebné věci nemusíte rovnou vyhazovat, v dnešní době je spousta možností, jak darovat starým věcem novou příležitost k využití. Nejrůznější bazárky, oblíbené bleší trhy či charitativní akce k tomuto pravidelně vybízejí. Nový život tak můžete jednoduše darovat starým hračkám, oblečení, knihám, sportovním potřebám, elektronice, nábytku, ale i věcem z rodinných pozůstalostí a podobně.

Negativní vliv nepořádkem přeplněné domácnosti na duševní zdraví

O nahromaděných a starých věcech uložených kdesi v koutech, po sklepích či půdách už možná ani nevíme, přesto právě tyto věci mají podle tradičního čínského učení negativní vliv na náš život. Cítíme se díky nim stísnění, a to údajně proto, že kolem nás neproudí dostatek energie. Tato energie ovlivňuje naše pocity, náladu i zdraví, týká se všeho, co nás obklopuje a učí nás vztahu člověka k prostoru, ve kterém žije. Vašemu domovu i vám samotným se citelně uleví, pokud se odhodláte k velkému očistnému vygruntování a zbavíte se alespoň převážné části těchto věcí. Úklid má pozitivní vliv na naši fyzickou kondici i psychiku, zbavíme se při něm nánosů nečistot a uvolníme prostor novému. Jen na nás pak samozřejmě záleží, abychom pořádek udrželi a nově vytvořený prostor znovu zbytečně nezanášeli.

Podzimní úklid šatníku

Úklid šatníku je, převážně u žen, samostatnou a mnohdy komplikovanou kapitolou. Přesto se mu nevyhýbejte a začněte se svou podzimní duševní očistou třeba právě ve skříni. I když se vám možná nebude chtít rozloučit se s oblíbenými kousky, které schováváte, ačkoliv se do nich dávno nevejdete nebo už se neshodují s vaším současným vkusem, oprostěte se od lpění na nich a uvidíte, že se budete cítit mnohem líp. Oblečení ve vašem šatníku bude lépe a přehledně uspořádané, a navíc rychle vznikne místo pro nové kousky, a to za to určitě stojí, ne?

Generální úklid si naplánujte s předstihem a provádějte jej nejlépe dvakrát do roka, na jaře a na podzim.

Zdroj: www.shanti.cz, www.janaohankova.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Jaké následky mohou mít opakované nákazy covidem-19?
GAPS dieta: Stravování pro zdraví střev, které ale není pro každého

Další články