Vyšetření a léky

Silymarin - Seriál o nemocech a lécích 11. díl

Petr Zimola
14.06.2009

Skupina léků označovaná jako hepatoprotektiva je poměrně široká a různorodá. Jejích úkol je zlepšovat činnost jater, zvyšovat jejich regenerační schopnost a odolnost proti různým toxickým látkám. Pravděpodobně jedním z nejznámějších a nejdéle užívaným hepatoprotektivem je silymarin.

Silymarin je směsí různých léčivých látek, a to především tří flavonoliganů - silybinu, silydioninu a silikristinu. Získává se z rostliny jménem ostropeřec mariánský. Ostropeřec je jednoleté bodlákovitá rostlina, jejíž příznivé účinky na lidský organismus jsou známy více jak pět století.

Játra se v lidském organismu starají o životně důležité úlohy. Například plní podstatnou úlohu pří látkové výměně, při vylučování škodlivých látek z těla a při trávení (vylučování žluče). Jakékoliv poškození, ať už způsobené mechanicky či toxickými látkami, způsobuje změny na membránách jaterních buněk, a tím omezuje fungování jater.

Silymarin stabilizuje buněčné membrány. Tím umožňuje ochranu jater před škodlivými vlivy a obnovu již poškozených jaterních buněk. Tento účinek se příznivě projeví na celkovém stavu nemocného.

Kdy se silymarin užívá?

Léky s obsahem silymarinu se nečastěji indikují:

  • Při poškození jater toxickými látkami (alkohol, jedy, léky)
  • Při chronické hepatitidě (zánět jater)
  • Jako podpůrná léčba při cirhóze jater

Účinek silymarin se také ukázal jako vysoce účinný při léčbě intoxikace muchomůrkou zelenou.

Kdy si dát pozor?

  • Při známé přecitlivělosti na složku výrobku
  • Při podávání dětem mladších pěti let
  • U některých přípravků se rovněž doporučuje opatrnosti při užívání v těhotenství

Nežádoucí účinky

Charakteristikou většiny hepatoprotektiv, včetně silymarinu, je malý výskyt vedlejších účinků. Při užívání silymarinu se mohou vzácně objevit:

Silymarin je k dostání jak v lécích na lékařský předpis, tak je i dnes přidáván do nejrůznějších volně prodejných výživových doplňků.

Pokud umíte ostropeřec rozpoznat a víte kde roste, můžete si z něho pro zlepšení funkce jater také připravit čaj. Na čaj se používají semena, která se musí pečlivě rozdrtit na prášek a poté důkladně vylouhovat kvůli horší rozpustnosti složek silymarinu ve vodě.

Volíte raději chemické nebo přírodní léky?

Autor: Petr Zimola

„Éčka“ - číhající nebezpečí potravin?
Maso na grilu - rozkoš bez rizika?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Antitusika - Seriál o nemocech a lécích 10. díl
Vyšetření a léky

Antitusika - Seriál o nemocech a lécích 10. díl

09.06.2009

Kašel často bývá jeden z příznaků toho, čemu se lidově říká nemoc z nachlazení. Je to fyziologický reflex, který nám pomáhá odstraňovat nadbytečný sekret z dýchacích cest. V případ ...