Ájurvéda

Ajurvéda, pomůže vám ke zdraví

Michaela Holá
24.07.2009

Ájurvéda je jedním z velmi prastarých léčebných systémů na světě. Samotný pojem lze přeložit jako “věda života”. Svůj původ má v Indii, kde byla po tisíce let předávána v ústní formě starými mistry. I dnešní přírodní metody léčby známé v západním světě mají často své kořeny právě v ájurvédě.

Jedná se o vědu, která se zabývá člověkem jako celkem, lze ji tedy označit za holistickou. Velký důraz klade tento systém na prevenci a neustálou podporu zdraví. Toho dosahuje zejména pomocí vyvážené stravy, pozitivního myšlení a životního stylu. Přihlíženo je však vždy k individuálním vlastnostem člověka.

Dle ájurvédy má každý svůj jedinečný energetický vzorec, tedy individuální kombinaci fyzických, mentálních a emočních charakteristik, které tvoří naši konstituci. Tato konstituce zůstává nezměněna po celý život. Člověk je dle perspektivy ájurvédy složen z pěti elementů, tří životních energií - principů (dóša), sedmi tkání (dhatus) a množství kanálů (šrotas). Z pěti prvků (vzduch, prostor, oheň, voda a země) vždy dva elementy tvoří základ tří dóš. Ty nazýváme Váta, Pitta a Kapha. Množství jednotlivých dóš je v těle každého člověka odlišné, jejich poměr určuje konstituci člověka.

Jelikož na nás v průběhu života působí mnoho faktorů, může dojít k odchýlení se od přirozeně vyrovnané konstituce. Mezi tyto faktory může patřit způsob stravy, roční obdobízaměstnání, emocionální stavy atd. Ájurvéda tedy chápe stav rovnováhy jako zdraví, na straně druhé stav nerovnovážný jako nemoc. Pokud se naučíme rozpoznat a chápat faktory, které způsobují naše vybočení z rovnováhy, je následně možné jejich působení eliminovat a stav rovnováhy si udržet.

Naše strava a životní styl je čistě pod naší kontrolou, je tedy možné přizpůsobit jej tak, abychom si zdraví uchovali. Cílem ájurvédy je permanentně podporovat energeticky vyvážený stav v těle, který se pak dokáže snadno ubránit nemocem. Jako základní vlastnosti ájurvédy lze uvést následující:

o       léčí celé tělo, mysl i duši

o       léky jsou poměrně levné, nemají vedlejší účinky

o       léčba je soustředěna na příčiny nemoci

o       důraz kladen na udržení zdraví a předcházení nemocem

o       blízký vztah k přírodě

o       otevřený vztah k ostatním systémům medicíny

 

Diagnostika

V ájurvédě je diagnostika spojena s neustálým pozorováním interakcí mezi stavy rovnováhy a nerovnováhy. Výhodou ájurvédy je skutečnost, že zná velmi spolehlivé metody, jak odhalit blížící se chorobu, ještě než se objeví se svými projevy. Určením těchto časných příznaků nerovnováhy může snadněji odhadnout budoucí reakce těla a přijmout náležitá preventivní opatření.

Léčba

Ájurvédské léčebné metody se snaží znovu nastolit stav rovnováhy pomocí eliminace nebo neutralizace toxinů, a to na fyzické i duševní úrovni. Po stanovení diagnózy může lékař doporučit např. změny v životním stylu, změny ve stravě, použití bylin atd. V terapii Ájurvéda používá pouze přírodní prostředky - např. byliny, aromaterapii, terapii léčivými kameny, masáže.

Pomocí ájurvédy je možné dosáhnout úspěchů při léčbě kožních problémů, nemocí dýchacího ústrojí, poruch zažívacího ústrojí, bolestí hlavy, obezity, sexuálních problémů či nemocí vzniklých ze stresu.

Máte s ájurvédou vlastní zkušenosti?

Autor: Michaela Holá

Jak ochránit své dítě před drogou
Porod císařským řezem

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Zavádění příkrmů - 2. díl
Příkrmy

Zavádění příkrmů - 2. díl

Během šestého měsíce by si dítě mělo zvyknout sníst celou porci zeleniny, která mu nahradí celý oběd. Pokud ne, netrapte se tím a dítě dokojte nebo dokrmte umělým mlékem. Jako dalš ...