zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Ašvaganda jako adaptogen: Dejte sbohem depresím a úzkostem

Kateřina Hájková
30.10.2020

Poklad ajurvédské medicíny dokáže zahnat chmury a zlepšit náladu. Ašvaganda se řadí mezi adaptogeny a jako taková má významné vlivy na lidskou psychiku. Jak to všechno dokáže, kde ji seženete a jak ji užívat?

Ašvaganda (Withania somnifera, Vitánie snodárná) je bylina podporující imunitu, psychiku a paměť. Jedná se o vytrvalou rostlinu, které se daří v subtropickém až tropickém podnebí, a která je již po celá tísíciletí pro své léčivé účinky využívána systémem tradičního indického lékařství známého pod názvem Ajurvéda. Kořen ašvagandy je považován za nejplodnější adaptogen, o kterém se předpokládá, že významně posiluje schopnost těla zvládat stres.

Adaptogeny jako přírodní antidepresiva

Jako „adaptogeny“ bývají označovány byliny, které obsahují látky, jež dodávají tělu nespecifickou odolnost vůči nepříznivým okolním vlivům. Takto skupinu v roce 1947 popsal sovětský toxikolog NV Lazaret a jinými slovy lze říci, že jde o rostliny, jež nám umějí pomoci zvládat stres a udržet nás v klidu. Právě v tom tkví jejich příznivý vliv na lidskou psychiku. Vedle ašvagandy se k adaptogenům řadí třeba i rozchodnice růžová (Rhodiola rosea).

Jídelníček pro zdravý mozek aneb co je to brainfood

Ašvaganda pomáhá od stresu i úzkosti

Ašvaganda je tedy adaptogen a kromě toho, že je v tomto směru příbuznou rozchodnice růžové, řadí se také k rodině lilkovitých, má tedy blízko k rajčatům a lilku. Mimo jiné se jí přezdívá také indický ženšen a bylinná medicína její pokroucený kořen běžně využívá - drtí se na prášek a vyrábí se z něj tinktury. V Ajurvédě, lékařském systému, který v Indii vznikl před více než třemi tisíci lety, se ašvaganda užívá k boji proti stresu, pro posílení vytrvalosti a psychické odolnosti a k podpoře celkové vyrovnanosti a vnitřního klidu. Moderní studie se stále zabývají potenciálem ašvagandy snižovat u dospělých stres a úzkost, v mnoha případech jej skutečně potvrzují.

Půl lžičky prášku denně

Pokud se rozhodnete ašvagandu užívat, začněte pátráním po kvalitním produktu. Ideální je používat práškovou formu, která je nejpřirozenější. Narozdíl od tabletek a kapslí pomáhá udržovat vztah k rostlině - vidíme, jak chutná a jakou má barvu, cítíme, jak voní. To všechno se do příznivého psychického rozpoložení, jejž ašvaganda umí navodit, promítá. Ohledně dávkování se držte pokyny výrobce. Obecně však platí, že ideální denní dávka odpovídá zhruba půlce čajové lžičky. Prášek můžete rozmíchat v mléku nebo nasypat třeba do kaše. Pokud chcete, aby ašvaganda skutečně fungovala, měli byste ji takto užívat po dobu tří měsíců.

Změny jsou postupné, ale významné

Přibližně po třech měsících každodenního užívání ašvagandy by se měly začít dostavovat první pozitivní efekty. Můžete očekávat změny jako je celkové zklidnění, navození vnitřní pohody, zvýšenou hladinu energie a posílení fyzické i mentální vytrvalosti. Účinky se časem mohou měnit a může se zvyšovat jejich intenzita. Buďte k sobě vnímaví a sledujte, co se děje: lidé si pozitivních změn často nevšimnou, dokud se nestane něco drastického, například dokud si neuvědomíte, že jste na nepříjemnou nebo vypjatou situaci reagovali neobyčejně klidně a rozvážně, tedy jinak než obvykle.

I u ašvagandy platí – všeho moc škodí

I když lze ašvagandu užívat po dlouhou dobu, rozhodně byste ji neměli užívat bez omezení. Po ročním užívání je dobré dát si pauzu a sledovat, jak se cítíte, vnímat své potřeby. Cílem rostlinné medicíny, jejíž je ašvaganda součástí, není poskytnout vám další berličku, na které se můžete stát závislí, ale naučit vás, jak si pomoci sami. A také naučit tělo, aby si pocit dobré vnitřní pohody do budoucna udrželo dlouhodobě a snad i trvale.

Restorativní jóga nabízí hluboký odpočinek v krátkém čase: Najděte harmonii v zastavení se

Autor: Kateřina Hájková

Akné a stres spolu úzce souvisí: Jaké jsou příčiny akné v dospělosti?
Zdravé stravování v zimních měsících

Další články