zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Psyllium - zdravá síla rozpustné vlákniny

Veronika Tůmová
26.11.2020

O tomhle malém zázraku jste už určitě někdy slyšeli, zvláště, řešíte-li často problémy s vyprazdňováním, nebo využíváte-li jej jako doplněk při redukční dietě. Jedná se o rozemleté osemení jitrocele indického, v Indii je pak nedílnou součástí ajurvédské medicíny.

Psyllium obsahuje velké množství rozpustné vlákniny a má velmi nízkou kalorickou hodnotu. Vláknina je přitom nedílnou a velmi důležitou součástí našeho jídelníčku. Její základní činností je podpora správné činnosti střev, dokáže pomoci od úporné zácpy i nadýmání.

Nedostatek vlákniny, pohybu a špatné stravování

Je bohužel znepokojující pravdou, že dost lidí vlákninu nepřijímá vůbec nebo ve velmi omezeném množství. Špatné stravovací návyky, nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání a nevhodné kombinace některých potravin - to všechno je pak živná půda pro vleklé trávicí potíže, chronickou zácpu, plynatost, neustálý pocit těžkého žaludku, pálení žáhy apod. Kromě zdravějšího stravování proto zkuste zvýšit příjem vlákniny a jíst více právě takových potravin, které ji ve větším množství obsahují. Pokud už ale vaše střeva potřebují pomoc a běžné potraviny budou na zlepšení jejich činnosti krátké, je na řadě právě Psyllium.

Co to je a co dokáže Psyllium?

Psyllium (jitrocel indický) obsahuje semena, jejichž vyčištěné obaly jsou ideálním přírodním zdrojem rozpustné vlákniny. Tento druh vlákniny dokáže vstřebávat velké množství vody a to tak, že ji na sebe naváže, zvětší svůj objem a tak máte rychle a snadno větší pocit sytosti. Psyllium v žaludku díky vstřebané vodě nabobtná a dokáže regulovat nejen trávení tuků a cukrů, ale poslouží i jako živina mikrobiální flóry v trávicím traktu. V podstatě tak vlastně funguje jako probiotikum, čistí trávicí soustavu, reguluje vyprazdňování, zbavuje tělo nežádoucích odpadních látek a toxinů. A jak známo, pomáhá také při hubnutí. Jde o čistě přírodní produkt, který není návykový.

Psyllium a jeho blahodárné účinky

  1. snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak
  2. pomáhá při redukční dietě
  3. změkčuje stolici a zvětšuje její objem, čímž usnadňuje vyprazdňování
  4. pomáhá při zácpě, hemoroidech, análních poraněních apod.
  5. čistí střeva a střevní stěny
  6. účinkuje jako prevence proti rakovině tlustého střeva
  7. pomáhá při hyperglykémii
  8. snižuje plynatost (Která jídla se nedoporučuje jíst na noc?)
  9. podporuje zdravé a pravidelní vyprazdňování, zajišťuje správnou konzistenci stolice

Psyllium a jeho užívání

Jak už jsme zmínili, psyllium v tekutině nabobtná a vytváří hustý gel. Seženete ho v lékárně či v prodejnách se zdravou výživou v podobě prášku bez příchuti, ale na výběr máte i z několika ovocných příchutí. Po vsypání do sklenice s vodou či jiným nápojem několikanásobně zvětší svůj objem, proto je nutné pro správný účinek zvýšit příjem tekutin, a to minimálně na 2 l denně. Vhodné je také do jogurtu nebo do polévek. Psyllium by se mělo užívat ráno nalačno, alespoň 30 minut před jídlem. Tímto způsobem dochází k nejefektivnějšímu pročišťování. Po rozmíchání ve vodě, džusu, čaji či jiném nápoji jej hned vypijeme a ještě přidáme sklenici vody navrch, čímž dosáhneme správného efektu.

Psyllium může mít vliv na hladinu cukru v krvi i na účinek některých léků, např. proti dně a zánětům, antidepresiva, inzulin, některá antibiotika, lithium, dioxin apod. Byla prokázána také existence alergické reakce na tento produkt. O jeho užití by se měly poradit s lékařem také těhotné a kojící ženy.

Jste si jisti, že jíte dostatek vlákniny? 

Autor: Veronika Tůmová

Himalájská, sopečná i bambusová: Soli napěchované zdravím, ale hlídejte si množství
Výhody a správné užívání adaptogenů při sportu

Další články

Pomohou vám probiotika zhubnout?
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Pomohou vám probiotika zhubnout?

15.11.2020

Probiotika jsou přátelské bakterie, které se přirozeně nacházejí v některých potravinách, případně je lze konzumovat v podobě doplňků stravy. Některé výzkumy naznačují, že suplemen ...