Bylinky

Smetánka lékařská - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
05.06.2011

Tato rostlinka, běžně nazývaná pampeliška, je bohužel nechvalně proslulá jako hojně rozšířený plevel vyskytující se na loukách a zahradách. V přírodě se nachází mnoho druhů, které vyrůstají do výšky 5 – 40 cm, mají dlouhé, odolné kořeny, bohatou přízemní růžici listů, četné duté stvoly a sytě žluté květy.

Pro léčivé účely se využívají kořeny, listy a nať smetánky lékařské, nejlépe před rozkvětem. Listy se mohou sbírat i v době květu. Pampeliška obsahuje především hořčiny (taraxacin), sacharidy (inulin), třísloviny a v mladé nati také vitamín C.

Využití pampelišky

Kořeny a nať bývají součástí čajových směsí. Mladé listy se mohou konzumovat čerstvé, jako salát. Smetánka patří mezi významné medonosné rostliny. Z rozkvetlých úborů se připravuje tzv. pampeliškový med.

Vnitřní užití

  • zvyšuje produkci žaludečních šťáv
  • pomáhá při nechutenství
  • zvyšuje produkci žluči (působí léčebně při žlučníkových kamenech)
  • pomáhá při zánětech střev, močových cest
  • působí močopudně, zabraňuje vzniku ledvinových kamenů
  • má antibiotické účinky
  • příznivě působí na činnost jater
  • pomáhá regulovat množství cukru v krvi při cukrovce

Při běžném užívání smetánky nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky, pouze při předávkování se může objevit vyrážka, bolesti břicha, nebo průjem. V případě zdravotních potíží je dobré poradit se o užívání pampelišky s lékařem.

Příště se dozvíte zdravotní účinky šalvěje, minule jsme představili sedmikrásku.

Autor: Zuzana Šimíková

Saturejka - bylinky pro zdraví
Jsou opravdu všechny sýry zdravé?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Porod doma – ano, nebo ne?
Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, ...