Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

Veronika Tůmová
18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, je proto neustálým předmětem diskusí mezi odborníky i laiky.

Domácí porody jsou u nás zatím stále poměrně nezvyklou záležitostí. Odborníci, především porodníci a gynekologové,  je většinou nedoporučují. Jejich názor je jednoznačný – porodem doma rodička sebe i novorozence vystavuje zbytečným rizikům. Proti nim se staví některé soukromé porodní asistentky a laická veřejnost, která propaguje hlavně heslo, že žena by měla mít možnost volby.

Vysoké riziko komplikací

Argumenty vedoucí k propagaci porodu doma jsou většinou zanedbatelné ve srovnání s tím, k jakým komplikacím by mohlo dojít, varují odborníci. Propagátoři domácích porodů neustále opakují výhody, jako je domácí prostředí a tím odbourání stresu z porodu, přítomnost rodiny atd. Ve skutečnosti by nárůst takto prováděných domácích porodů mohl vést ke zvýšení úmrtnosti novorozenců, ale i komplikací při porodu a k vážným poporodním problémům rodičky.

Odborníci z gynekologických a porodnických oddělení se dále vyjadřují v tom smyslu, že brát ohled na dosavadní průběh těhotenství a celkový zdravotní stav rodičky není směrodatný, vzhledem k tomu, že i hladce probíhající porod se může zkomplikovat prakticky kdykoliv.

Poporodní operační zásahy

Je pravdou, že neosobní nemocniční prostředí a neznámý personál nemusí působit na ženu před porodem příliš pozitivně, ale rychlá dostupnost potřebné poporodní péče v nečekaných akutních případech je jistě velkým plus.

Porod doma zdaleka nemusí znamenat porod bez komplikací, jakkoliv nás o tom přesvědčí naši blízcí nebo porodní asistentka. U ženy může během porodu nastat celá řada situací, kdy bude potřebovat okamžitou pomoc ve formě operačního zákroku, intenzivní péče atd.

Poporodní rizika pro matku

  • tromboembolie
  • vzduchová embolie
  • náhlé a silné krvácení při vylučování placenty
  • poporodní zranění

Rizika pro novorozence

  • komplikace s vrozenými vadami
  • poruchy dýchání
  • poruchy krevního oběhu

Porody doma v jiných zemích světa

V zemích, jako je Holandsko, Amerika, Švédsko a především Anglie, jsou porody doma mnohem běžnější než u nás, zároveň je tu však i vyšší procento úmrtnosti novorozenců a vážných porodních komplikací než v České republice, což samozřejmě o něčem vypovídá.

Rozhodnutí o způsobu porodu však vždy závisí na nastávající matce. V každém případě by však měla mít přístup k maximálnímu množství informací a měla by být obeznámena se všemi, i těmi nejméně pravděpodobnými riziky.

Autor: Veronika Tůmová

Čaje nečaje – rooibos a honeybush
Depilace laserem

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Řebříček - bylinky pro zdraví
Bylinky

Řebříček - bylinky pro zdraví

28.05.2011

V dnešním díle seriálu o bylinkách si povíme o rostlině, kterou zná podle vzhledu snad každý, méně už však podle léčivých vlastností. Jedná se o vytrvalou bylinu z čeledi hvězdnico ...