zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Podzimní koření a jídla pro zahřátí: Na co byste měli vsadit právě v tomto období?

Veronika Tůmová
16.11.2022

Na podzim a v zimě je důležité nejen zahřátí zvenku, pomocí teplých svetrů, ponožek a podobně, ale především zevnitř. To bývá účinnější, než byste řekli. S tím vám pomohou ty správné potraviny a nápoje. Je tedy dobré vědět, které suroviny mají samy o sobě zahřívací efekt, a stejně tak je to i s kořením. Po čem sáhnout během podzimu a zimy?

Během těchto podzimních dní a samozřejmě také nadcházející zimy se pokuste začlenit do jídelníčku především potraviny a koření pro zahřátí. Prospějete tak i svým ledvinám, podpoříte krevní oběh a posílíte svou imunitu. V této době si dopřejte vydatnější a klidně i tučnější jídla, dodržujte však zásadu všeho s mírou a dejte přednost zdravějším tukům.

Sezónní ovoce a zelenina pro zdraví i posílení

Obdobím čerstvého ovoce a zeleniny ze zahrádky je samozřejmě léto, ale ani na podzim a v zimě se o ně nemusíme ochudit, i když půjde povětšinou o poněkud jiné druhy. Zaměřme se proto nyní především na kořenovou zeleninu, jako je mrkev, celer, petržel, ředkev a podobně. Silné zeleninové vývary a hutné polévky jsou pro zahřátí těla i ducha v těchto pochmurných dnech dokonalé a vždy vítané. Zahřívací účinky má také česnek, lilek, křen, cibule či pažitka. Na podzim a v zimě si dejte pauzu od exotického ovoce, které nás spíše ochladí. Vsaďte na plody z našich zahrad, jezte jablka, hrušky či švestky, v syrovém stavu i zavařené.

Na podzim a v zimě nešetřete kořením

Jablka, hrušky, švestky nebo i dýni můžete v zimě konzumovat i jako pyré nebo kompot, obohacené skořicí, anýzem, badyánem apod. Jde o zahřívací a vonné druhy koření, které bychom si na podzim a v zimě měli vychutnávat častěji. Vhodné je také pálivé chilli, které prohřeje celé tělo a rozproudí ve vás ospalou energii během několika minut. Skořicí nebo chilli kořením si zpestřete také kávu nebo horkou čokoládu. Do vydatných podzimních polévek a dalších jídel přidávejte také například nové koření, muškátový oříšek či hřebíček. Zvolit můžete také směsi koření určené do omáček nebo moučníků. Zahřívačem, který by ve vaší domácnosti neměl chybět, je pak bezpochyby zázvor.

Zázvor vás rozehřeje jako kamínka, ale umí toho víc

Zázvor je přirozený antioxidant, umí účinně pročistit organismus a napomáhá jeho prokrvení. Může vám pomoci také s odbouráním stresu a pocitů nevolnosti. Čerstvý zázvor do čaje je skvělou první pomocí při začínajícím nachlazení, ulevuje od příznaků chřipky a dokáže rovnoměrně prohřát celé tělo. Je výborný v čerstvé i sušené formě, při vaření vynikne v rybích pokrmech, ale hodí se i ke kachně nebo vepřovému masu. 

Kurkuma a chilli papričky pro zdraví i pro zahřátí

Kurkuma je koření s výraznou barvou a vysokým detoxikačním účinkem. Podporuje činnost krevního oběhu, posiluje imunitu a samozřejmě zahřívá. Mimoto podporuje zdravé trávení a je součástí mnoha indických jídel, můžete ji znát také pod názvem indický šafrán. Pálivá jídla s notnou dávkou pepře nebo s několika chilli papričkami také spolehlivě rozproudí vaši krev. Pálivost způsobuje látka zvaná kapsaicin, která zrychluje metabolismus a spouští produkci endorfinu, hormonu štěstí. Chilli vám pomůže i od ucpaného nosu.

Další potraviny pro zahřátí v průběhu zimy

Kromě výše zmíněného zařaďte do svého jídelníčku v průběhu podzimu a zimy ve větším množství také luštěniny, vejce, pro vydatné snídaně se budou hodit obilné kaše, sušené ovoce, do horkých nápojů proti nachlazení pak samozřejmě med a skořici, kterou nešetřete. Jezte také ořechy a jedlé kaštany, jednou za čas si dopřejte pořádný kus hovězího masa, pro posilující nedělní oběd pro zahřátí můžete zvolit i jehněčí. V teple vás kupodivu udrží i mořské plody, konkrétně mušle. Pod maso či do polévky také častěji přidejte pórek. I ten má dobrý vliv na prokrvení organismu, navíc prospívá střevní mikroflóře a povzbuzuje činnost mozku.

Zdroj: www.naureus.cz, www.diastyl.cz, www.receptyschuti.cz

Autor: Veronika Tůmová

Listopad jako měsíc plic: Jak se o tento orgán starat a čím plíce posilnit?
Kratom - neškodný stimulant nebo nová nebezpečná droga?

Další články