zdroj: unsplash.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Tipy pro lepší trávení po svátečních dnech! Na jaké potraviny vsadit právě teď?

Veronika Matoušová
09.01.2023

Sváteční dny jsou za námi, Vánoce i oslavy Nového roku se u většiny z nás neobejdou bez hromady jídla. Ať už se snažíte během roku hlídat svůj příjem a jíte zdravě, nebo to moc neřešíte, o svátcích si většinou dovolíte trochu polevit s omezeními a dopřát si všechny sváteční dobroty. Není tedy divu, že se nyní cítíte trochu plní a máte podrážděný žaludek. Chcete se tohoto nepříjemného pocitu zbavit a začít další rok zlehka? Odlehčete trochu svůj jídelníček. Uděláte tak něco pro svou postavu i pro unavené trávení. Které potraviny zařadit do jídelníčku a co vynechat?

Nepřítel cukr, mouka a alkohol

Pokud jste momentálně přeplnění těžkými jídly a cukrovím, je ideální doba zkusit pár dní určité potraviny vynechat a jiné naopak zařadit. Především si dejte pauzu od sladkostí. Zejména klasické cukroví plné bílého cukru trávení zatěžuje a také se postará o nějaké to kilo navíc. Nemůžete-li bez sladké chuti existovat, vsaďte na ovoce nebo lžičku medu. V rámci lehčích dnů také klidně vynechte maso, zejména to tučnější. Můžete naopak zkusit rybu nebo vývar z kostí.

Mouky bylo teď na konci roku také jistě dost, proto vynechte výrobky z bílé mouky. Pokud chcete ještě více svůj jídelníček odlehčit, odpočiňte si i od lepkových potravin a vyměňte je za pohanku, jáhly, tmavou rýži nebo quinou. Během svátků bývá také běžný nedostatečný příjem vlákniny, proto jezte jen celozrnné výrobky a co nejvíce zeleniny. Vašemu trávení také pomůžou fermentované potraviny, jako je kysané zelí, jiná kvašená zelenina nebo zakysané neochucené mléčné výrobky. Určitě v těchto dnech zapomeňte na alkohol a dodržujte pitný režim, složený ideálně z neperlivé vody, ovocných a zeleninových šťáv a z čajů.

Co dělat při přejedení

Pokud máte za sebou několik dnů, kdy jste se přejídali, případně i nyní na začátku ještě „dojíždíte“ sváteční režim a jste po jídle plní, zkuste několik triků. Například když se až moc najíte, odolejte pokušení lehnout si, spíše odpočívejte vsedě. Když se položíte, tělo se nastaví na klidový režim, zpomalí se tak trávení (což přesně nechceme) a může se dostavit pálení žáhy. Poté, co se vám trochu uleví, zkuste malou procházku. Ta povzbudí trávení, čerstvý vzduch vás osvěží a lépe se srovná hladina krevního cukru. Dobré je také pít po malých doušcích neperlivou vodu, můžete ji zakápnout citronem. Případně vsaďte na bylinkové čaje (máta, meduňka, heřmánek). S dalším jídlem počkejte, a hlavně si dejte jen něco lehkého, například salát, vývar nebo krémovou polévku.

Vsaďte na přirozené a kvalitní suroviny

Myslete na to, aby ve vašem odlehčovacím jídelníčku bylo dostatek (upravené) zeleniny, ovoce, celozrnných produktů, luštěnin a nezapomeňte na kvašené potraviny. Jezte menší porce, nepřejídejte se a dostatečně pijte. V těchto dnech vsaďte na bylinky podporující a uklidňující trávení. Vynechte cukr, bílou mouku, alkohol, slané pochutiny a průmyslově zpracované potraviny. Uvidíte, že po pár dnech se budete cítit podstatně lehčeji a vaše trávení vám poděkuje. A možná díky tomu nastartujete cestu za lepším životním stylem.

Zdroj: www.kondice.cz

Autor: Veronika Matoušová

Nový rok s novou péčí o pleť: Objevte účinky maderoterapie!
Nejčastější novoroční předsevzetí pro utužení zdraví a jak je snáze dodržet

Další články