Chrápání

7 rad jak se zbavit chrápání

Petr Zimola
27.05.2009

Chrápání je poměrně častý problém, který trápí zhruba 25% mužů a 15% žen. „Hlasitý spánek,“ jak se také chrápání přezdívá, je způsobené vibracemi měkkého patra. Uvádí se, že zhruba jedna třetina lidí ve věku od 55 let má problémy s chrápáním. I když se to nezdá, chrápání může mít vážné, a to nejen společenské, následky. Tipů jak se ho zbavit a dopřát si tak příjemný a plnohodnotný spánek je několik.

1. Spěte na boku

Zvyknout si usínat v poloze na boku je jedna z prvních nejčastějších rad jak se chrápání zbavit. Naprosto nevhodná je při chrápání poloha na zádech. Spaním na břichu se zase zbytečně zatěžuje krk.

2. Zhubněte

Nadváha a obezita má mnoho záporných vlivů na lidský organismus. Jedním z nich je i to, že nadměrná tělesná hmotnost, zvláště pak v oblasti krku, tlačí na dýchací cesty a vyvolává tak chrápání.

3. Snažte se vyhýbat alkoholu a lékům na spaní

Alkohol a prášky na spaní působí na centrální nervový systém - relaxují svaly na krku a čelistech - čímž se zvyšuje pravděpodobnost chrápání. Je rovněž známo, že tyto látky přispívají ke vzniku spánkové apnoe, nebezpečného stavu, který je spojen s kardiovaskulárním onemocněním.

4. Posviťte si na svou alergii

Respirační alergie ucpává nos a nutí k dýchání přes pusu. Pomoci lze užíváním antihistaminik před tím, než si jdete lehnout. Pomoci ucpanému nosu lze také různými solnými spreji nosními zvlhčovači, které jsou k dostání volně bez lékařského předpisu.

5. Přestaňte kouřit

To že kouření poškozuje respirační systém není nic nového pod sluncem. Přestáním s kouřením tak zabijete dvě mouchy jednou ranou. Skončíte se nepříjemným zlozvykem a k tomu se možná zbavíte chrápání.

6. Dodržujte pravidelný režim

Jedním z tipů, který vám může pomoct se zbavit chrápání, je každý den stávat a chodit spát ve stejnou dobu. Tělo si na tento režim zvykne a spánek tak bude dostatečně kvalitní.

7. Mějte při spaní hlavu výše než nohy

Spaní s hlavou více nahoře pomůžete snížit váhu, která působí na dýchací cesty a tím se usnadní dýchání. Zvýšit pozici hlavy můžete buď podložením předních noh postele nějakou destičkou nebo si dát pod horní polovinu těla podložku. Pozici hlavy nezvyšujte tím, že bude spát s polštářem pod hlavou navíc. To mělo totiž přesně opačný efekt než byl ten zamýšlený.

A jak řešíte chrápání vy? Máte nějaký recept jak nechrápat?

Autor: Petr Zimola

Mobbing, aneb šikana na pracovišti
Když se řekne paliativní péče

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Deflatulencia - Seriál o nemocech a lécích 12. díl
Vyšetření a léky

Deflatulencia - Seriál o nemocech a lécích 12. díl

21.07.2009

Deflatulencia jsou léky upravující vnitřní prostředí v tlustém a tenkém střevě a působící proti nadměrné tvorbě a hromadění střevních plynů. Obecně se dají dělit na látky snižující ...