zdroj: pixabay.com
Chrapot

10 nebezpečných chorob, které mohou začít chrapotem

Veronika Tůmová
27.10.2016

Chrapot je příznakem upozorňujícím na poruchu v oblasti horních cest dýchacích, přesněji řečeno v oblasti hlasivek. Většinou jde o jejich krátkodobé postižení vlivem virové infekce, ale chrapot může mít i vážnější příčiny. Pokud chrapot trvá déle než tři týdny a běžná domácí léčba nezabírá, raději navštivte lékaře.

Chrapot jako důsledek poškození hlasivek

Chrapot, otok hlasivek, ztráta hlasu, to vše bývá důsledkem poškození hlasivek. Hlasivky mohou být jen dočasně zmožené namáháním např. při delším pobytu v hlučné místnosti apod. Chrapot bývá také projevem virového zánětu hrtanu či nosohltanu, může být projevem podráždění vlivem znečištění vzduchu či může poukazovat na zánět průdušek. Onemocnění mohou způsobovat také léky zvané glukokortikoidy.

Dlouhodobé potíže s chrapotem mohou být způsobeny

  • laringitidou
  • výrůstky či polypy
  • cystou na hlasivkách
  • pálením žáhy
  • sníženou funkcí štítné žlázy

Chrapot, trvající déle než měsíc, však může být příznakem i nejrůznějších forem rakoviny

  • rakoviny hrtanu
  • rakoviny štítné žlázy
  • rakoviny hlasivek
  • rakoviny rtu
  • rakoviny jazyka

U akutního chrapotu, v trvání do 3 týdnů, léčíme onemocnění, které chrapot způsobuje. U dlouhodobějších projevů chrapotu je však nutné podstoupit lékařské vyšetření.

Chrapot a jeho další možné příčiny

Chrapot může vzniknout i díky chirurgickému zákroku po narušení nervů, zejména při operacích štítné žlázy. Další příčinou je tzv. Myxedém - prosáknutí měkkých tkání včetně hlasivek v důsledku snížené funkce štítné žlázy.

Při běžném výskytu chrapotu v důsledku nachlazení či přetěžování je nejdůležitější nadále nezatěžovat hlas a nedráždit hlasivky. Ty jsou podle odborných tvrzení zatěžovány i pouhým šepotem, a to dokonce stejnou měrou jako křikem. Pomáhá inhalace teplého vzduchu, popř. s vylouhovanými bylinkami a léky rozpouštějící hlen. Nejrůznější cucavé bonbony proti bolesti v krku mohou sice na chvíli ulevit od bolesti, ale k hlasivkám do hrtanu se jejich účinek nedostane, tedy chrapotu samotného nás nezbaví.

Zdroj: www.stefajir.cz, chrapot-otok-hlasivek-ztrata-hlasu.nasclovek.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

10 způsobů, jak využít léčivých účinků medu
Oleje v péči o pokožku a vlasy

Další články

Co je to bloudivá ledvina?
Nemoci a léčba

Co je to bloudivá ledvina?

08.10.2016

Bloudivá ledvina - ren migrans - znamená abnormální pohyblivost ledviny, často se vyskytující u nápadně hubených žen, nebo po jejich rychlém zhubnutí. Ledviny jsou zavěšeny v tzv. ...

Gilbertův syndrom
Nemoci a léčba

Gilbertův syndrom

02.10.2016

Gilbertův syndrom (GS) nebo také Meulengrachtův syndrom je poměrně vzácné dědičné onemocnění. Nejednotnost v názvu této nemoci je dána historickou nejasností, podle níž tuto nemoc ...