zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

10 způsobů, jak využít léčivých účinků medu

Veronika Tůmová
26.10.2016

Většina z nás med miluje a nedáme na něj dopustit zvlášť v obdobích, kdy se snažíme zabránit nějaké formě nachlazení, nebo s ní už dokonce bojujeme. Med má však daleko více léčebných a pozitivních účinků na naše zdraví, a to i při potížích, které by nás ve spojitosti s medem možná ani nenapadly. Kdy je tedy dobré sáhnout po medu?

1. Med na kašel

Med proti kašli je dobře znám. Velké množství studií potvrdilo, že med může být stejně účinný jako klasické prostředky proti kašli. Jednoduše ušlehejte jeden šálek medu, tři polévkové lžíce citrónové šťávy a čtvrt šálku teplé vody.

2. Med na opary

Med je bohatý na flavonoidy a fenolické kyseliny – oba tyto přípravky velmi dobře obstály v boji proti viru způsobujícího opary v laboratorních testech. Je vhodné potřít místo už při prvních pocitech typického předoparového svědění či pálení, je vysoká šance, že med zabrání jeho plnému propuknutí.

3. Med na ekzémy

Ekzém je trvalý zánět kůže. Protizánětlivé vlastnosti medu mohou pomoci snížit příznaky, zatímco anti-bakteriální vlastnosti pracují na tom, aby se zabránilo další infekci.

4. Med na škrábance, odřeniny a řezné rány

Med je antiseptický a antimikrobiální. Jeho použití jako lék na rány je pravděpodobně nejznámější a má své kořeny u dávných civilizací. Studie ukazují, že med může urychlit hojení drobných ran a pomáhá zabránit infekci.

5. Med na akné

Med a skořice mají antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, spolu tedy mohou pomoci k jasnější a čistší pleti. Obě tyto přísady pomáhají zabránit propuknutí akné a snižují zarudnutí a otok.

6. Med proti lupům

Vznik lupů je způsoben přemnožením kvasinek, což znamená, že anti-houbové vlastnosti medu mohou poskytnout úlevu od svědění a odlupování. Med tak může od lupů velmi výrazně ulevit a pomoci.

7. Med na popáleniny

Klinické studie ukázaly, že popáleniny ošetřené medem se hojí o něco rychleji než u pacientů ošetřených jen lékařskými obvazy.

8. Med na mykózu nohou

Med má přírodní antifungicidní (protiplísňové) vlastnosti, které jak zmíněno výše, pomáhají v boji proti lupům. Může tedy bojovat i s plísní na nohou.

9. Med na suchou pokožku

Med má hydratační (zvlhčující) účinky. V kombinaci s olivovým olejem se z něj tak stává osvědčená kúra k ošetření suché a k vysychání náchylné pokožky.

10. Med proti škytání

Med a ricinový olej mají antispazmické vlastnosti, jejich kombinace se tak jeví jako efektivní domácí lék na škytání. Smíchejte lžíci medu s polévkovou lžící ricinového oleje a vzniklou pastu polykejte po lžičkách každých pět minut, dokud škytavka neodezní.

Med je nejpřirozenější sladidlo, které používáme už tisíce let. Alternativní medicína využívá med např. k léčbě zažívacích problémů, snížení bolestivosti peptických vředů, regeneraci jaterní tkáně, posílení srdce a také coby přirozené projímadlo.

Med je také lehkým zdrojem energie a jeho hustá konzistence je výborná na zklidnění podrážděného krku a hlasivek. Med ničí choroboplodné zárodky, zklidňuje nervovou soustavu, pomáhá s trávením a činností střev a posiluje celkovou imunitu organismu.

Zdroj: www.rehabilitace.info, www.vitalia.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak cukr škodí našemu zdraví?
10 nebezpečných chorob, které mohou začít chrapotem

Další články

Chcete zhubnout? Jezte podle barev!
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Chcete zhubnout? Jezte podle barev!

06.10.2016

Barvy ovoce a zeleniny souvisí s hubnutím. Nevěříte? Zkuste to! Shazování přebytečných kilogramů se může stát zábavou. Stačí spoléhat na pestrost jídelníčku a svěží barvy. A výsled ...

Gilbertův syndrom
Nemoci a léčba

Gilbertův syndrom

02.10.2016

Gilbertův syndrom (GS) nebo také Meulengrachtův syndrom je poměrně vzácné dědičné onemocnění. Nejednotnost v názvu této nemoci je dána historickou nejasností, podle níž tuto nemoc ...