zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

Mezinárodní den duševního zdraví

Veronika Tůmová
10.10.2016

Dnešní 10. říjen bude již tradičně patřit oslavám duševního zdraví. Mezinárodní den, který usiluje o dlouhodobé zlepšování péče o duševní zdraví i zvýšení povědomí o problematice, vyhlašuje Světová federace pro duševní zdraví již po čtyřiadvacáté. Tématem letošního ročníku je psychologická první pomoc.

Odbornou psychologickou první pomoc je podle expertů nezbytné poskytnout především účastníkům dopravních nehod či přírodních katastrof, svědkům nebo obětem trestných činů a všem lidem, kteří se zúčastnili nečekané traumatické události.

Psychologická pomoc svědkům zločinů a tragických událostí

Podle osobního kouče Aleše Kaliny mohou být reakce na prožité trauma různé, mohou zahrnovat emocionální i fyzické projevy. Dále mohou znamenat agresivitu, nedůvěřivost, hluboké deprese, neúnosný pocit viny, sebelítost a pocity beznaděje. Včasná psychologická pomoc může sílu těchto projevů výrazně ovlivnit. Přestože je psychologická první pomoc při řešení krizových situací zásadní, odborníci se shodují na tom, že proškolení odpovědných osob není vždy dostatečné.

Odborná školení pro pracovníky zdravotnictví, hasiče a policisty

Světová federace pro duševní zdraví proto chce na tuto problematiku upozornit. V rámci Mezinárodního dne duševního zdraví se tak zaměří především na zdravotnický personál, učitele, hasiče, policisty a komunitní pracovníky, kteří jsou často na místě nehod či trestných činů první. Zástupci Světové federace pro duševní zdraví však upozorňují na to, že kromě školení a důkladné osvěty je nutné propojení psychologické první pomoci s návaznými sociálními službami a zdravotní péčí.

Vysoký nárůst výskytu depresí je hrozbou blízké budoucnosti

To, že je péče o duševní zdraví důležité celosvětové téma, potvrzují i aktuální statistické údaje. Pole zjištění Světové zdravotnické organizace trpí depresí až 615 milionů lidí. Celosvětová léčba pak ročně vyjde na 1 bilion dolarů.

„Také v českém prostředí se setkáváme s výrazným nárůstem lidí, kteří trpí psychickými problémy. Výzkumy odhalují, že až třetina Čechů se někdy potýkala s depresí. Deprese se navíc týká všech věkových kategorií lidí, není tak divu, že se očekává, že do roku 2020 bude deprese nejvýznamnější nemocí rozvinutého světa,“ vysvětlil Aleš Kalina.

Zdroj: Aleš Kalina, www.lesensky.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Co je to bloudivá ledvina?
Stravou a bylinkami proti zánětům močových cest

Další články

Gilbertův syndrom
Nemoci a léčba

Gilbertův syndrom

02.10.2016

Gilbertův syndrom (GS) nebo také Meulengrachtův syndrom je poměrně vzácné dědičné onemocnění. Nejednotnost v názvu této nemoci je dána historickou nejasností, podle níž tuto nemoc ...

Padání vlasů - příroda si s tím poradí!
Vlasy

Padání vlasů - příroda si s tím poradí!

19.09.2016

Vypadat zdravě je v dnešní době velmi důležitým aspektem. Spolu s čistou pletí a štíhlou postavou jsou vlasy nepřehlédnutelnou vizitkou každého z nás. Padání vlasů může nepříjemně ...