zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Dýně pro zdraví i štíhlou linii

Veronika Tůmová
17.10.2016

Dýně je v těchto dnech neopomenutelnou součástí podzimní dekorace našich domovů, zahrad, teras i balkonů, ale neměli bychom opomenout ani její přínos pro naše zdraví.

Dýně je lidový název pro tykev obecnou, zeleninu, která se k nám dostala ze Střední Ameriky. Najdeme v ní vitamín A, beta-karoten, vitamín E, některé vitamíny skupiny B a spoustu minerálů, jedná se třeba o draslík, hořčík, železo, selen, měď a další.

Dýně jako zásobárna vitamínů a prospěšných látek

Dýně pomáhá zpomalit proces stárnutí, a to hlavně díky vyššímu obsahu kyseliny nukleové. V dýni najdeme také větší množství vlákniny a velké množství vody (kolem 90 %). Zdravá jsou i její semínka, která obsahují 37,5 % kvalitních rostlinných tuků (jedná se o mononenasycené mastné kyseliny), železo, fosfor, zinek, vitamíny K, B2, B3, B5 a E. Dýně posiluje imunitní systém, což oceníme zejména v podzimních dnech, kdy je sezóna nachlazení a chřipek. Podporuje regeneraci všech tělesných buněk a činnost slinivky břišní. Pomáhá také jako přírodní projímadlo, které chrání střeva. Dýňová semínka mohou zabránit vzniku ledvinových kamenů, zánětů a dokonce i depresi, dýňový olej má blahodárné účinky při léčbě ekzémů.

Dýně Hokkaidó - pomůže s hubnutím i při potížích s prostatou

Nejznámější odrůdou je dýně Hokkaidó, jedná se o odrůdu vyšlechtěnou v Japonsku. Dýně Hokkaidó je bohatým zdrojem vitamínů A, B, C, vápníku, hořčíku, draslíku, betakarotenu a fosforu. Ve 100 g této odrůdy dýně najdeme 8,8 g sacharidů, 0,23 g tuku, 83 % vody, 8,8 g bílkovin a 1,6 g vlákniny.

Léčivé účinky dýně Hokkaidó, která je opravdovou vitamínovou bombou, jsou přímo zázračné. Pomáhá při onemocnění slinivky břišní, sleziny, při žaludečních potížích, ale také při poruchách ledvin a srdečních potížích. Má močopudné účinky a v ní obsažené látky bojují proti hlístům, roupům a škrkavkám.

Dýně Hokkaidó je vhodná i pro diabetiky, semínka napomáhají mužům při potížích s prostatou. Pro nízký energetický obsah, vysoký obsah vlákniny a detoxikační účinky je dýně Hokkaidó vhodná i jako součást jídelníčku při redukční dietě. Schopnosti dýně díky obsahu lipolytického enzymu rychleji spalovat tuky ocení všichni, kteří bojují s nadbytečnými kily, jen pozor na množství tuků obsažené v semínkách!

Dýňová smetanová polévka - recept

Kostky dýně zbavené semínek (Dýni Hokkaidó nemusíme loupat, i slupka varem rychle změkne.) v hrnci zalijeme kuřecím vývarem a přivedeme k varu. Přibližně po deseti minutách, kdy je dýně měkká, přidáme prolisovaný česnek v množství podle vlastní chuti.

Dýňovou polévku rozmixujeme ponorným mixérem, zjemníme smetanou a dochutíme čerstvě mletým pepřem a špetkou soli. Na talíři můžeme dýňovou smetanovou polévku libovolně dozdobit.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Stravou a bylinkami proti zánětům močových cest
Pečený čaj - vitamíny pro zahřátí

Další články

Gilbertův syndrom
Nemoci a léčba

Gilbertův syndrom

02.10.2016

Gilbertův syndrom (GS) nebo také Meulengrachtův syndrom je poměrně vzácné dědičné onemocnění. Nejednotnost v názvu této nemoci je dána historickou nejasností, podle níž tuto nemoc ...

Jste závislí na internetu?
Duševní zdraví a psychologie

Jste závislí na internetu?

25.09.2016

Nutkavá potřeba používat moderní technologie může ovlivnit celý náš život - působí problémy ve škole, v práci, ve vztahu i ve financích. Málokdo z nás si dovede přiznat, že má opra ...