zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Co je to bloudivá ledvina?

Veronika Tůmová
08.10.2016

Bloudivá ledvina - ren migrans - znamená abnormální pohyblivost ledviny, často se vyskytující u nápadně hubených žen, nebo po jejich rychlém zhubnutí. Ledviny jsou zavěšeny v tzv. závěsném aparátu a je zcela normální, že se při dýchání a při změně polohy pohybují, a to cca v rozmezí od jednoho do čtyř cm. U koho se bloudivá ledvina vyskytuje nejčastěji?

Pokud se však v těle vyskytuje abnormální pohyblivost, která je způsobena poruchou závěsného a podpůrného aparátu (pouzdro ledviny, délka hilových cév, nitrobřišní tlak), pak hovoříme o bloudivé ledvině.

U koho se bloudivá ledvina vyskytuje nejčastěji?

Bloudivá ledvina bývá častým problémem u žen, nejčastěji u znatelně vyhublých žen v důsledku špatné výživy a je provázena úbytkem tuku kolem ledviny. Pokud ledvina klesá, může dojít k zahnutí až uškrcení močovodu,  to podporuje městnání moči. Někdy si pacient může stěžovat na téměř stálou tlakovou bolest v bederní zádové krajině, může se objevit také ledvinová kolika, která se upraví uvedením do vodorovné polohy.

Potíže spojené s bloudivou ledvinou

Někdy bývá takto uvolněná ledvina náchylnější k infekcím, k tvorbě kamenů apod., může být částečně nebo zcela nefunkční. Pacient však může být také zcela bez potíží a bloudivá ledvina se tak objeví náhodně při rentgenovém vyšetření. Může být hmatná přes břišní stěnu jako pohyblivý a elastický útvar stranou od pupku, který se dá vleže vysunout pod žeberní oblouk.

Léčba bloudivé ledviny

Pokud nejsou přítomny potíže, není třeba léčby, při obtížích se postupuje různě - léčením městnání, operativní chirurgickou fixací do pevné polohy, plastikou apod. Lidé s bloudivou ledvinou si mají dávat pozor na přepínání se, na otřesy, skoky, doskoky, prochlazení a infekce.

Pokud obtíže trvají a bloudivá ledvina je sonograficky potvrzena, pak je možným řešením operační výkon - fixace ledviny, kterou provádí urolog. Z režimových opatření je třeba omezit nadměrnou fyzickou aktivitu, vyvarovat se otřesům, zvedání těžkých břemen. Stravou je bloudivá ledvina neovlivnitelná.

Zdroj: www.celostnimedicina.cz, www.ledviny.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Gilbertův syndrom
Mezinárodní den duševního zdraví

Další články

Gilbertův syndrom
Nemoci a léčba

Gilbertův syndrom

02.10.2016

Gilbertův syndrom (GS) nebo také Meulengrachtův syndrom je poměrně vzácné dědičné onemocnění. Nejednotnost v názvu této nemoci je dána historickou nejasností, podle níž tuto nemoc ...

Strach ze zubaře - jak ho překonat?
Zuby

Strach ze zubaře - jak ho překonat?

16.09.2016

Každý z nás se něčeho bojí. Strach však nevyvolávají jen život ohrožující okolnosti. Je pravděpodobné, že častým zdrojem fóbií jsou naši rodiče a zkušenost, kterou vidíme u jiných, ...