Drogy

Opium - účinky a využití

Veronika Tůmová
21.10.2013

Opium je zaschlá šťáva získávaná z nezralých makovic. Má vysoký obsah alkaloidů, především morfia nebo kodeinu, látek známých jako opiáty. Silně narkotický účinek opia navozuje pocit blaha a euforie, tiší bolest a způsobuje celkový útlum organismu.

Opium je využíváno pro potřeby medicíny, např. k výrobě analgetik. Valná většina opia je však zneužita k výrobě známé polysyntetické drogy – heroinu.

Získání a zpracování opia

Opium se získává z máku setého, ne všechny druhy máku jsou však vhodné. Lepkavá tekutina, která vytéká z nezralých makovic se nazývá latex, je na vzduchu rychle tuhnoucí a zpracovává se do tvarů bochníků nebo briket. Takto je předávána do ilegálních laboratoří k dalšímu zpracování. K zemím s největší produkcí opia patří Afghánistán a Thajsko, dále pak Čína, Indie, Turecko, Pákistán, Írán a Austrálie.
Surové opium je základní surovinou určenou k výrobě dalších drog. V Indii jsou to např. kuličky vkládané pod jazyk, na orientálních trzích je k dostání opium s oslabeným účinkem, je tak levnější a dostupné sociálně slabším. Ke kouření dýmkou se využívá popel z čistého opia.

Užívání a účinky opia

Nejčastějším způsobem užití bylo donedávna kouření, směsi opia a hašiše, nebo s příměsí tabáku. Dnes jsou k dostání tablety, laudanum – opium rozpuštěné v alkoholu, nebo-li lihová tinktura morfinu a kodeinu. Morfium se aplikuje také pomocí injekční stříkačky.
Opium vyvolává změny vědomí a pocity tělesného blaha, nevnímání bolesti, klidný stav extáze. Nezpůsobuje halucinace ani jiné fantastické vize, vede k usnutí. Po požití morfinu je euforie výraznější. K abstinenčním příznakům patří např. deprese, zvracení, průjem. Užitím opiátů se znatelně zužují zornice, čímž se liší od stimulantů, látek zvyšujících aktivitu, od kofeinu a nikotinu přes amfetaminy až po MDMA (Extázi) nebo kokain.

Opium v medicíně

Některých syntetických opiátů využívá i medicína. Morfin se např. používá k tlumení bolesti a to především u onkologických pacientů, nebo u pacientů trpících některou formou chronické bolesti. Východní kultury znají opium také jako lék proti průjmovým onemocněním.
Na opium je již od dávné historie pohlíženo negativně, hlavně díky návykovosti. Jako prostředek tlumící jinak neléčitelnou bolest má však určitě své pozitivní uplatnění.

Foto: Sxc.hu

Autor: Veronika Tůmová

Injekční stříkačka a jehla
Ibuprofen - indikace, dávkování a nežádoucí účinky

Další články

Hormonální jóga
Jóga

Hormonální jóga

11.10.2013

Druhů jógy je bezpočet, každý typ je vhodný pro někoho jiného, každý má nějaké ozdravné působení. Dnes vám představíme hormonální jógu, která má, jak už název napovídá, specifické ...

Psychomotorický vývoj dítěte
Péče o dítě

Psychomotorický vývoj dítěte

04.10.2013

Vývoj dítěte a jeho schopnosti a dovednosti jsou velmi individuální. Dítě, které začalo samo chodit "až" ve čtrnácti měsících, může být na stejné fyzické i psychické úrovni jako to ...

Světový den srdce
Srdeční choroby

Světový den srdce

01.10.2013

Světový den srdce, který se zaměřuje na prevenci kardiovaskulárních onemocnění, se každoročně připomíná poslední zářijovou neděli. Letošní ročník, který připadl na 29. října, se za ...