Káva a čaj

Čaje nečaje – rooibos a honeybush

Zuzana Šilhavá
12.05.2011

Bez voňavého šálku čaje si mnoho lidí běžný život nedovede představit. Bohužel ne pro každého je vhodný kofein, který je obsažen v černém, ale i v zeleném čaji. Naštěstí však existují čaje "nečaje" - rooibos a honeybush. „Nečaje“ proto, že pocházejí z jiných rostlin než pravý čaj, Camelia sinensis.

Rooibos a honeybush jsou nejen výtečnou alternativou k černému čaji, ale navíc mají mnoho příznivých zdravotních účinků a svou chutí a vůní představují skutečný požitek.

Rooibos a honeybush mají mnoho společného. Oba pocházejí z Jihoafrické republiky, oba obsahují jen minimální množství kofeinu a taninu, tedy tříslovin, zato mnoho prospěšných látek. Jsou tedy vhodné pro děti, osoby trpící hypertenzí, lidi citlivé na kofein, nemocné s trávicími problémy včetně žaludečních vředů.

V obou případech se zpracovává celá rostlina, všechny její části. Lze je používat  fermentované i nefermentované. Z nefermentovaného, tzv. zeleného rooibosu, se připraví světle žlutý nápoj. Zbarvení nálevu fermentovaného rooibosu a honeybushe je typicky červenohnědé.

Lze je používat jako součást pitného režimu, díky svým smyslovým vlastnostem mohou velmi dobře zastoupit zdravotně problematičtější černý čaj. Můžeme je zjemnit mlékem, cukrem, cukrkandlem i ochutit citrónem, ovocem či sirupem. Příjemně chutnají horké i studené. Zvláště honeybush se díky své nasládlé chuti dá bez problémů popíjet i neslazený.

Rooibos

Rooibos pochází z rostliny Aspalathus linearis. Obsahuje podstatné množství železa v obzvlášť lehce vstřebatelné formě, lze jej tedy preventivně užívat proti chudokrevnosti. Proto je velmi vhodný pro těhotné a kojící ženy, ženy se silným menstruačním krvácením, pro osoby fyzicky těžce pracující a pro sportovce.

Dalším přínosem je obsah fluoru. Posiluje zubovinu a chrání proti zubnímu kazu. Působení fluoru obsaženého v rooibosu při celodenním popíjení je účinnější než několikaminutové čištění zubů zubní pastou s obsahem fluoru. Z dalších minerálních látek najdeme měď, sodík, draslík, vápník, zinek, hořčík.

Jako antioxydanty působí vitamín C a rutin. Querzitrin podporuje vznik hormonu serotoninu, tím pomáhá při depresích a poruchách spánku. Rooibos účinkuje proti virům, bakteriím a plísním.

Honeybush

Honeybush se získává z rostliny Cyclopia intermedia. Na rozdíl od rooibosu se zatím získává pouze z divoce rostoucích keřů, jedná se tedy o ryze přírodní produkt. Obsahuje velké množství minerální látek – železo, vápník, zinek, draslík, hořčík, mangan, měď, sodík. Působí proti virům, bakteriím, plísním. Lze jej použít i zevně proti ekzémům a vyrážkám.

Dále v něm najdeme pinitol, který usnadňuje odkašlávání a napomáhá hospodaření s cukrem v krvi. Honeybush tedy působí příznivě při diabetes. Rovněž pomáhá snižovat hladinu tuku a cholesterolu v krvi. Používá se proti nechutenství. Upravuje menstruační cyklus a snižuje riziko osteoporózy.

Honeybush prokazuje příznivé účinky také při nachlazení a chřipce, při zánětech obecně, při průjmech a křečích. Působí močopudně a antidepresivně, zklidňuje nervovou soustavu. Pomocí honeybushe lze předcházet civilizačním chorobám, například nádorovým nebo kardiovaskulárním onemocněním.

 

Pijete tyto druhy "čajů"? Věděli jste o jejich účincích?

Autor: Zuzana Šilhavá

Řebříček - bylinky pro zdraví
Porod doma – ano, nebo ne?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Řebříček - bylinky pro zdraví
Bylinky

Řebříček - bylinky pro zdraví

28.05.2011

V dnešním díle seriálu o bylinkách si povíme o rostlině, kterou zná podle vzhledu snad každý, méně už však podle léčivých vlastností. Jedná se o vytrvalou bylinu z čeledi hvězdnico ...