zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Podzimní vitamínové koktejly pro vitalitu a radost ze života

Veronika Tůmová
19.10.2019

Už jsou tu studená rána a delší večery, brzy se jistě dostaví i typicky podzimní sychravé dny a s nimi třeba i první náznaky depresí, únavy, splínu a stresu. V pošmourných podzimních dnech nám chybí dostatek slunečního svitu, lezavá ranní mlha na náladě nepřidá a navíc každou chvíli bojujeme s nějakou formou nachlazení.

Právě na podzim bychom proto měli myslet na častější relaxaci a také zvýšený příjem vitamínů, který nám pomůže odbourat časté pocity ztráty energie. Lahodný a zdravý vitaminový koktejl pomůže posílit imunitní systém, nadopovat tělo vitamíny a tím také zlepšit náladu, když do oken bubnuje déšť a zahradu pokrývá spadané listí.

Ovocný ranní koktejl pro podzimní den bez únavy

Ranní vstávání se s nástupem podzimu zdá být čím dál obtížnější, pocity únavy však mohou být méně znatelné a i nachlazení nebude mít tak velkou šanci, pokud si k snídani namícháte chutný ovocný koktejl pro zdraví: Rozmixujte jeden větší banán, přidejte několik plátků ananasu a šťávu z velkého pomeranče. Výsledkem bude nápoj, který nejen zasytí, ale také povzbudí a probudí potřebnou energii. Banány jsou skvělým zdrojem vitamínu B, který účinně bojuje proti stresu. Pomeranč a další citrusy zase prospějí imunitě díky vitaminu C, ananas obsahuje téměř všechny vitaminy, dále pak šestnáct minerálních látek a stopových prvků. Ocení ho i ti, kteří se snaží zhubnout. Ananas je také zdrojem bromelainu, který působí protizánětlivě.

Ovocná a zeleninová smoothies - osvěží, posílí, detoxikují a chutnají!

K snídani pro zdraví a energii, během dne pro osvěžení a zasycení, večer pak pro zklidnění a lehkou formu zdravé večeře. Nápoje z čerstvého ovoce a zeleniny můžete pít celý den, jejich příprava je snadná a máte neomezené možnosti kombinací. Jednoduše rozmixujte svoje oblíbené plody, podle potřeby můžete doslazovat troškou třtinového či hroznového cukru, nebo samozřejmě medem. Smoothies jsou skvělým a oblíbeným způsobem, jak si splnit svou doporučenou denní dávku ovoce a zeleniny. K nejzdravějším a nejpopulárnějším patří zelená smoothies, kdy vyváženou kombinací ovoce a listové zeleniny vzniká lahodný sladký nápoj, plný vitaminů, minerálů a dalších živin. Za dokonalý a nedocenitelný podzimní životabudič je pokládána především červená řepa, právě i ta proto bývá nedílnou součástí zeleninových koktejlů. Ale nejen jich. Červená řepa, stejně jako dýně, by určitě měla být základem zdravého podzimního jídelníčku, nejen jeho sezónním oživením. K přípravě koktejlů můžete využít nejrůznější ingredience a měnit je podle chuti i sezonní nabídky. Nebojte se trochu experimentovat a určitě vyzkoušejte například variace s jahodami nebo řapíkatým celerem.

Vyzkoušejte třeba tyto skvělé recepty z dýně

Domácí čajové směsi a sirupy pro zahřátí

Podzim je zkrátka velmi vhodnou dobou na vyživení a celkové posílení organismu před příchodem zimy. Našemu tělu rozhodně prospěje, když mu před náročným zimním obdobím dodáme potřebné vitamíny, minerály a další cenné látky. Nevyhýbejme se proto ani nejrůznějším podzimním bobulím a plodům, které nám nabízí sama příroda. K přípravě výživných podzimních nápojů můžeme používat typické podzimní dary našich zahrádek, jako jsou šípky, jeřabiny, bezinky či bobule rakytníku. Plody můžeme usušit a použít tak na přípravu výborných podzimních čajových směsí, pečených čajů, ale i bylinkových sirupů. Ani jejich příprava není vůbec složitá, oblíbený je například sirup z rýmovníku, meduňky, či z květů bezinky, dále to pak mohou být sirupy ostružinové, rakytníkové, hruškové s přidáním skořice a hřebíčku, nebo citrusové se zázvorem.

Češi a zdravý životní styl - jak jsme na tom?

Zdroj: Elle.cz, Prozeny.cz, Vitalia.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Rozeznáte chřipku od běžných nachlazení?
Děložní myomy - příznaky a způsoby léčby

Další články