Hypnóza

Telepatie – zázrak, podvod, nebo sebeklam?

Veronika Tůmová
21.05.2011

Telepatie, neboli přenos myšlenek na dálku pouhou silou mimosmyslového vnímání, byla a je předmětem mnoha odborných experimentů, výzkumů a vědeckých diskusí. Přestože reálná možnost a samotná existence telepatie nebyla dosud věrohodně prokázána a mnohé pokusy a zkoumání mluví proti ní, moderní svět ji neodmítá a je na ní založeno i nejedno náboženství.

Existenci telepatie neodmítá ani parapsychologie, obor zabývající se mimosmyslovým vnímáním, zabývají se jí však i další vědecká psychologická odvětví, jako je experimentální psychologie nebo psychotronika. Telepatie je často spojována s telekinezí, schopností ovládání nejrůznějších neživých předmětů na dálku, silou myšlenky.

Halucinace nebo vnější síly?

Zastánci existence tohoto jevu tvrdí, že člověk obdařen těmito schopnostmi přijímá tzv. elektromagnetické vlny nebo signály z vnějšího prostředí.

Odpůrci však zastávají názor, že tyto signály jsou natolik nezřetelné a slabé, že lidskou mysl nemohou nijak ovlivnit a zaniknou dřív, než by mohly být jakkoliv vnímány. Samotnou možnost telepatie nepřipouští s vysvětlením, že jde o blud, podvod, sebeklam nebo dokonce halucinaci.

Ani z biologického hlediska totiž v lidském organismu neexistuje nic, co by tuto mimosmyslovou činnost mozku dokazovalo a připouštělo.

Experimenty dokazující telepatii a telekinezi

Experimentů snažících se dokázat nebo vyvrátit existenci telepatie bylo už provedeno desítky a stovky, za asistence odborných skeptiků i zastánců jevu. Přinášely pozitivní i negativní výsledky. Spočívaly ve schopnosti vnímání energie druhé osoby a čtení informací či obrazců, které vysílá (Ganzfeld experimenty).

V oblasti telekineze dosáhly některé pokusy ohromného věhlasu a uznání, jedním z nejznámějších je například experiment s Ruskou Ninou Kulaginou, která za asistence odborníků opakovaně předvedla své nevysvětlitelné schopnosti -  pohyb předmětů po stole silou vůle, vychýlení střelky kompasu a podobně.

Je v každém z nás “síla vyšší moci?“

Někteří odborníci, ale i laici zabývající se analýzou této a podobné problematiky považují telepatii jen za další, svým způsobem přirozený způsob neverbální komunikace. Sem řadí i jevy, jako je jasnozřivost nebo mimosmyslové schopnosti a vnímání vyvolané pomocí hypnózy. Někteří přisuzují jistou dávku “nadpřirozených“ schopností každému z nás a snaží se nás povzbuzovat v jejich prohlubování.

Nutno uznat, že lidská mysl je labyrint dosud skrývající tajemství a jakýkoliv druh talentu je dar předurčený ke zdokonalení.

Autor: Veronika Tůmová

Vyhrajte balíčky s přírodní kosmetikou RYOR v hodnotě 8000 Kč!
Transsexualita – porucha pohlavní identity

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Mateřídouška - bylinky pro zdraví
Bylinky

Mateřídouška - bylinky pro zdraví

20.04.2011

Mateřídouška je souborný název pro mnoho druhů vytrvalých bylin z čeledi hluchavkovitých. Nejznámější je mateřídouška obecná, kterou také známe jako koření tymián. Má pnoucí se a č ...