Marihuana

Zdravé využití konopí

Michaela Holá
17.09.2009

Pokud slyšíme pojem konopí, obvykle si představíme drogu. Jedná se však o rostlinu s velmi širokým a užitečným spektrem použití. Známé jsou zejména tři druhy této rostliny: konopí seté (Cannabis sativa), konopí indické (Cannabis indica) a konopí rumištní (Cannabis ruderalis). Právě na konopí seté bude primárně zaměřen následující text. Tento druh je určen na výrobu vláken a oleje ze semínek, má velmi malý obsah psychoaktivních látek – na rozdíl od konopí indického tedy nebývá užíváno pro výrobu marihuany.

Konopí seté pochází z oblasti střední Asie. V Česku tato rostlina nabývá na popularitě, dnes je předmětem mnoha studií a bývá stále ve větším množství využívána. Pro účely potravinářského, kosmetického a farmaceutického průmyslu se u nás smí využívat pouze konopné semínko a konopný olej, lisovaný z konopného semínka. Zde nejsou obsaženy žádné omamné látky.

Pozitivní účinky konopí

  • Obsah výživných látek

Unikátní je v této rostlině vysoký obsah omega 3 a omega 6 mastných kyselin. Semínko konopí obsahuje také všechny základní aminokyseliny, mnoho vitamínů a minerálů.

  • Snížení hladiny cholesterolu

K tomuto dochází po konzumaci konopného oleje díky jeho již zmíněnému obsahu mastných kyselin. Zároveň je olej vhodný pro lidi trpící vysokým krevním tlakem.

  • Zlepšení stavu pokožky

Olej z konopných semínek se výborně hodí pro péči o citlivou pokožku. Existují přípravky určené pro léčbu atopického exému či lupénky, konopný olej je vhodný také pro léčbu plísní a mykóz. Pokud se vám stává, že se vám poranění hojí delší dobu, můžete tento proces urychlit právě konopným olejem. Hodí se též při akné či ekzému.

  • Zpomalení vstřebávání alkoholu

Po konzumaci konopného semínka dojde k pomalejšímu vstřebání alkoholu v krvi, lépe se tedy s jeho příjmem vyrovnáme a nebudeme pociťovat jeho nepříjemné účinky.

  • Podpora pro sportovce

Konopné semínko je vhodné pokud se snažíte nabrat svalovou hmotu. Zároveň díky svému obsahu hořčíku brání svalovým křečím.

  • Dutina ústní

Konopný olej bývá užíván ke zmírnění zánětů dutiny ústní, jako pomoc při boji s afty a opary.

V dnešní době na trhu přibývá konopných přípravků. K dostání je kosmetika v drogeriích obsahující konopí či preparáty přímo v lékárnách. Pokud chcete vyzkoušet konopný olej či semínko samostatně, můžete. Konopný olej je nejideálnější za studena lisovaný. Můžete jej ocenit i užívaný ve studené kuchyni. Konopná semínka jsou k dostání loupaná i neloupaná, můžete si sami vybrat. Vyrábí se z nich i široké spektrum potravin (těstoviny, semínka máčená v čokoládě, sušenky).

 

Užíváte konopný olej či semínko? Jaké s nimi máte zkušenosti?

 

Autor: Michaela Holá

Jak zvládnout začátek školního roku
Objevte krásy golfu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.