zdroj: pixabay.com
Alternativní medicína

Šalvěj luční, lékařská a divotvorná - znáte rozdíl?

Veronika Tůmová
12.08.2016

Název “šalvěj“ vychází z latinského "salvere" - tedy chránit, léčit. Záleží však také na druhém přízvisku této zvláštní byliny. Je to léčivka, nebo nebezpečný halucinogen? Chlupaté a typicky voňavé lístky šalvěje lékařské se už tisíce let používají jako zajímavé koření k masu, ale hlavně jako léčivá bylinka. Kromě ní však rozeznáváme více druhů.

Šalvěj luční - plevel i okrasná rostlina

Šalvěj luční roste v teplejších oblastech našeho území, ve volné přírodě, pěstuje se však také jako okrasná rostlina. V medicíně tento druh šalvěje nenalézá využití, používá se však např. do vonných olejů.

Šalvěj lékařská v kuchyni

Jako koření se užívají čerstvé nebo sušené listy barvy zelenošedé až stříbrošedé. Chutnají trpce či lehce nahořkle a hodí se hlavně k vepřovému a telecímu masu. Přidávají se také do omáček, nádivek a k ochucení sýrů. Sbírá se i kvetoucí nať, v období června až července.

Šalvěj lékařská v medicíně

Šalvěj se používá také v léčitelství, a to pro své protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky, zabraňuje průjmům. Omezuje pocení, zejména je-li nervového původu, jako např. při nočním pocení v klimaktériu nebo v pubertě. Pomáhá při žaludečních, střevních a žlučníkových potížích a nadýmání. Osvědčila se jako kloktadlo při zánětech sliznic v ústech, v nose a v krku. Dokáže výrazně ulevit od překrvení dýchacích cest a působí i jako prevence dalších infekcí. Ve vyšších dávkách (nebo v kombinaci s alkoholem) působí toxicky!

Obsah jedu v silicích šalvěje

Obsažené fytoestrogeny zlepšují stav žen zejména při přechodu a nemají rakovinotvorné účinky jako umělé estrogeny. Je to díky obsahu thujonu, což je poměrně nebezpečná látka, která je známá jako součást absinthu a některých dalších alkoholických nápojů s názvem "bitter". Kvůli obsahu thujonu mohou být silice šalvěje ve vyšších dávkách jedovaté. Předávkování může vyvolávat halucinace. Proto čaj z šalvěje vždy vaříme aspoň 2 minuty, aby se thujon vypařil. Zatímco šalvěj lékařskou vídáme často, její příbuzná šalvěj divotvorná u nás volně neroste a dá se pěstovat pouze z řízků v květináči.

Šalvěj divotvorná

Tento druh obsahuje zvláštní látky - jedná se o salvinorin A, který odborníci označují za jeden z nejsilnějších přírodních halucinogenů. Třeba zakázané LSD je údajně jen o málo silnější. Hlavní rozdíl je však v návykovosti. Kvůli salvinorinu bývá šalvěj divotvorná také nazývána "legální marihuanou".

Zdroj: wikipedia.cz, zena.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Vhodné a nevhodné pomůcky pro děti na plavání
Nebezpečné pomůcky pro děti

Další články

Je možné oddálit menstruaci?
Poruchy menstruace

Je možné oddálit menstruaci?

30.07.2016

Oddálení menstruace je častý požadavek žen v gynekologické ambulanci, zvláště v těchto letních dnech, tedy v době prázdnin a dovolených, kdy si chceme užívat koupání a relax na plá ...