Péče o dítě

Péče o dětskou pokožku a baby masáž

Olga Jastrabová
21.09.2010

Každý správný rodič ví, proč je tak důležité správně pečovat o pokožku svého miminka. Kvalitní péče zajišťuje správnou funkci pokožky a brání před vysoušením.

Kůže odděluje vnitřní prostředí organismu od vnějšího a má velké množství funkcí:

  • vylučovací (vylučuje spoustu chemických látek, např. pot a maz, které ji chrání)
  • ochranná (chrání tělo před vnikem mikroorganismů, UV zářením a jinými škodlivými látkami)
  • termoregulační (udržuje stálou teplotu těla)
  • smyslová (rozeznává pocit chladu, tepla, tlaku nebo poranění tkáně)
  • skladovací (ukládání tuku, který je potřebný pro vstřebání vitamínů, ale také pro izolační schopnost)
  • resorpční (do kůže se mohou vtírat léčivé masti, krémy)
  • estetická

Narušená struktura kůže má velkou resorpční schopnost (při popáleninách, dekubitech, bércových vředech aj.), kdy do těla může lehce proniknout infekce.

Pokožka dítěte je velmi slabá a citlivá, proto vyžaduje důslednou, ale šetrnou péči.

Koupání miminka

Péči o kůži miminka začínáme mytím. Před koupelí je důležité mít veškeré pomůcky po ruce, aby se zabránilo zmatečnému hledání potřeb k mytí, prochladnutí nebo úrazu dítěte.

Místnost by měla být vyhřátá na pokojovou teplotu 22 - 25° C a voda na tělesnou teplotu 37° C. Používají se dětské mycí koupele, gely, šampóny. Na trhu je spousta dětské kosmetiky různých značek, parfémované, neparfémované - ty jsou vhodné zejména pro alergiky a atopiky. Velmi šetrné jsou bylinné a přírodní přípravky dostupné v drogeriích nebo lékárnách.

Při mytí pokožky se dává důraz na oblast zadečku a genitálií, kde hrozí vznik opruzenin. Ty jsou pro miminko velice nepříjemné a v rozsáhlých formách i bolestivé.

Koupel by se měla odehrávat každý den ve stejnou dobu, stává se tak pro děťátko jistým rituálem a napomáhá k usnadnění usínání.

Hydratace pokožky

Další důležitým bodem správné péče o pokožku je její hydratace. Suchá kůže je problém, se kterým maminky často bojují. Svědí, je napnutá a miminko je nepokojné. Používáním hydratačních krémů a olejíčků po koupeli, ochranných krémů proti mrazu nebo naopak UV záření, zajistíme správnou ochranu kůže. Při natírání miminka máme ruce vždy teplé!

Baby masáž

Baby masáž je velice příjemná nejen pro miminko, ale také pro rodiče. Masáž prohlubuje cit a lásku mezi rodičem a děťátkem. Představuje uvolnění a stimulaci krevního oběhu, což má pozitivní vliv na vnitřní orgány. Pravidelnost masáží napomáhá k lepšímu usínání a je dobrou prevencí dětských kolik. Prostředí k masáži by mělo být klidné, pokojové teploty.

Druhy baby masáží

  • indická masáž uvolňující
  • švédská masáž na rozproudění krevního oběhu
  • masáž chodidel neboli reflexní masáž

K masírování používáme olejíčky nebo krémy. Nesmíme zapomenout, že studené ruce jsou nepříjemné, proto si je před začátkem masáže třeme nebo jiným způsobem ohřejeme.

Postup masáže

Miminko masírujeme od hlavičky postupně až k patám. Pomalými, jemnými a plynulými doteky. Každou část těla hladíme symetricky a alespoň 3x.
Miminko můžete masírovat na měkké podložce, v náručí nebo klíně. Promlouvejte k němu klidným a pomalým hlasem.

Pokud se chcete masáž miminka dobře naučit, navštivte některé z center s výukovým programem nebo si pořiďte odbornou literaturu. Dětská masáž je velmi snadná a pomůžete dítěti od stresu a napětí. Díky něžným dotekům a mateřské lásce vytvoříte v děťátku pocit bezpečí a radost.

Jak pečujete o pokožku svého děťátka vy? Zaujala vás baby masáž?

 

Autor: Olga Jastrabová

Dávejte pozor v čem a na čem vaříte!
Porod císařským řezem

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Hypoglykémie a její příčiny
Cukrovka

Hypoglykémie a její příčiny

10.07.2010

Akutní pocit hladu, stav slabosti s třesem rukou a silným nutkáním požít co nejrychleji nějakou sladkost zažil jistě každý. Tento stav, při kterém klesne hladina krevního cukru v k ...