Nosní a krční mandle
Nosní mandle tvoří důležitou část obranného systému a najdeme ji v nosohltanu u dětí. Nejprve je malá a zvětšuje se až do doby, kdy dítě dosáhne předškolního věku. Zhruba v sedmi letech věku dítěte zůstává její velikost stejná a postupně se naopak zmenšuje. Za normální situace v dospělosti zmizí.
Funkce nosní mandle
Nosní mandle funguje jako filtr, který zachycuje škodlivé látky, jakými jsou viry a bakterie, které se dostávají dovnitř pusou nebo nosem. Ne vždy je tedy jejich vyjmutí to správné. Nejčastěji mají problémy s nosní mandlí děti po třetím roce, v případě, že dojde k jejímu zbytnění.
Pokud má dítě opakující se infekce horních cest dýchacích, nosní mandle zduří a působí obstrukci nosu. Znamená to, že se ucpe nos zezadu a dítě nemůže dýchat. Doma poté máte chrápajícího předškoláka, který se nedokáže ani pořádně vysmrkat.
Odstranění nosních mandlí
Odstranění nosních mandlí je vhodné, když má dítě stále rýmu, recidivy zánětu středouší a hodně chrápe. Poté je totiž pravděpodobné, že v nosní mandli přetrvávají mikroorganismy, které jsou zdrojem opakovaných nemocí.
Vyšetření probíhá snadno a je nebolestivé, protože mandli lze prozkoumat nosem zvětšovací optikou.
Odstranění nosní mandle se provádí v krátkodobé anestezii. Výkon spočívá v tom, že se speciálně zahnutým nástrojem seškrábne tkáň mandle z nosohltanu. Poté se osuší krvácení, případně se k jeho zastavení použije laser. Nic se nešije.
Po operaci zůstane pouze malá řezná ranka, která se hojí tím, že na ni přiroste zdravá sliznice. Rekonvalescence trvá asi týden.
Krční mandle a jejich odstranění
Názory na odstranění krčních mandlí se liší. Někdo tento zákrok doporučuje, někdo zase kategoricky odmítá. Časté angíny jsou příčinou problémů s krčními mandlemi.
Pokud se mandle stanou zdrojem infekce, dochází k neustálým recidivám angín, a to i přes léčbu antibiotiky. Poté se tato lymfatická tkáň přeměňuje na vazivovou. Ta již nemá imunologickou funkci.
Nesmyslné je odstraňovat krční mandle pouze proto, že vaše dítě čas od času bolí v krku. Na rozdíl od nosní mandle je odstranění krčních mandlí mnohem složitější. Zákrok probíhá v částečné nebo celkové anestezii.
Navíc po odstranění mandlí se dostaví silná řezavá bolest, kterou je nutno utlumit analgetiky, hrozí také silnější krvácení. Hospitalizace většinou trvá sedm dnů. Doba rekonvalescence může ale dosahovat délky až tří týdnů.
Nosní ani krční mandle po vyjmutí už nikdy nenarostou.
Autor: Milena Mocková