Jak bojovat proti kinetóze?
Nejedná se o žádné závažné onemocnění, ale pouze o přechodný stav, který však dokáže pěkně potrápit a znepříjemnit jakékoli cestování. Častěji než muže postihuje kinetóza ženy a děti, nevyhýbá se ani starým lidem. Problémy, které se podobají kinetóze, mohou trpět i některá zvířata.
Kinetózu vyvolává podráždění receptorů, které registrují změny polohy těla. Mozek je neustále zásobovaný informacemi o tom, co se s organismem děje. Pro kinetózu jsou klíčové informace vestibulárního aparátu a zrakové podněty.
Vestibulární aparát je nezbytný pro udržení rovnováhy a nachází se ve vnitřním uchu. Je tvořený třemi kanálky, které jsou naplněné tekutinou a krystalky. Pohyb krystalků dráždí vestibulární aparát, odkud se dostávají informace do mozku.
Pokud se do mozku dostávají rozporuplné informace, dochází k podráždění centrálního nervového systému. Oči mají před sebou stabilní předměty, ale tělo je v důsledku cestování v pohybu, ačkoli si tento stav nemusíme vůbec uvědomovat.
Příznaky kinetózy
- Studený pot
- Žaludeční nevolnost
- Pocit na zvracení
- Zvracení
- Bledost
- Závrať
- Nechutenství
- Říhání
- Nadměrná tvorba slin
Kinetózu jako takovou nelze léčit. V lékárnách lze koupit produkty tlumící příznaky kinetózy. Takové produkty jsou vesměs vhodné i pro děti. Bývají ve formě tablet, bonbonů nebo žvýkaček. Je vhodné je užít alespoň půl hodiny před cestou.
Jenom dejte pozor, některé produkty na potlačení kinetózy mohou způsobit ospalost. Účinný proti nevolnosti a zvracení je i zázvor.
Rady proti kinetóze
Pro děti je nejlepší cestovat v noci, kdy může být nevolnost kvůli velké únavě zcela potlačena. Obecně se spánek pokládá za nejvhodnější prostředek proti kinetóze, protože při spánku není mozek zmatený. Během cesty nedostává informace do očí, ale signály o pohybu těla přijímá pouze z vestibulárního aparátu.
Pokud máte pocit, že se vám dělá při cestování špatně až příliš často nebo že má kinetóza silný průběh, bylo by dobré vyhledat lékaře, protože některá onemocnění mohou mít stejné příznaky jako kinetóza, ale může jít o daleko závažnější problém.
Ať už zvolíte jakýkoli dopravní prostředek, mějte vždy po ruce dostatečně velký igelitový pytlík. V případě, že vám nebo spolucestujícím bude na zvracení, použijte pokud možno dvojitý nebo trojitý sáček. Je to záruka, že nebudete muset drhnout znečištěné sedačky a zbytečně se převlékat do čistého oblečení.
Autor: Milena Mocková