Syndrom karpálního tunelu

Chirurgie ruky

Dominika Škamlová
07.11.2012

Po článcích o plastické chirurgii pro zdraví a plastice prsů se dnes podrobněji podíváme na další obor plastické chirurgie - chirurgii ruky. Toto lékařské odvětví léčí a napravuje vrozené vady, úrazy ruky, degenerativní změny či změny způsobené nemocí horní končetiny.

Vrozené vady ruky

Vrozené vady ruky jsou různé odchylky od normálu, které jsou na ruce pozorovány již od narození. Nejčastěji se jedná o více nebo naopak méně prstů na jedné ruce, prsty mohou být různě pokřivené, srostlé, výrazně kratší, nebo jsou postižené klouby či kosti horní končetiny.

Některé vrozené vady jsou dědičné. Je to například syndaktylie - srostlé prsty a polydaktylie - vícepočetné prsty.

Při vrozených vadách se ihned po narození řeší, zda dítě operovat ihned, nebo později. Pozitivum brzké operace je především to, že se předejde špatným pohybovým návykům.

Naopak operace cév a nervů na malinké dětské ručičce je mnohem náročnější. Problém může nastat také při následné rehabilitaci, jelikož velmi malé dítě ještě neovládá všechny možné pohyby ruky, výsledná pohyblivost ruky či prstů by proto nemusela být dokonalá.

Operace karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je jedno z nejčastějších onemocnění ruky. Je způsobeno přílišným jednostranným přetěžováním ruky, kdy dochází k útlaku středového nervu v zápěstí.

Syndrom karpálního tunelu postihuje přibližně čtyřikrát častěji ženy než muže, většinou mezi 50 a 60 lety. Nejohroženější skupinou jsou lidé, kteří při své profesi výrazně přetěžují jednu ruku - řízení, práce na počítači, natírání, stříhání, nošení velké zátěže na dlani (číšníci), pletení, háčkování...

Léčba karpálního tunelu spočívá v jeho dekompresi, což je přetětí zápěstních vazů, čímž se uvolní utlačovaný nerv. Operace karpálního tunelu trvá přibližně třicet minut, provádí se ambulantně, pouze při místním znecitlivění.

Dupuytrenova kontraktura

Dupuytrenova kontraktura je onemocnění, jehož příčina není dodnes známa. Pojmenováno bylo po francouzském chirurgovi Guillaumeovi de Dupuytrenovi, který jej popsal před necelými 200 lety.

Kontraktura znamená ohnutí jednoho či více prstů. Prsty nelze zcela narovnat, což způsobuje problémy při pracovní zátěži, ale i při běžných činnostech.

Nemoc postihuje převážně muže vyššího věku, častěji se vyskytuje ve spojení s nemocemi jater, cukrovkou či epilepsií. Způsobená může být dlouhodobou a silnou zátěží.

Dupuytrenova kontraktura se léčí chirurgicky. Při lokální anestezii se zastaví přívod krve do ruky, poté se provede řez dlaní, který může pokračovat na prsty. Tato operace je velmi náročná kvůli nebezpečí porušení nervů, cév a šlach. Po operaci je nutné okamžitě zahájit rehabilitaci, která musí být pravidelná a dlouhodobá. Součástí pooperační léčby je dlahování ruky na noc, které by mělo trvat tři až šest měsíců.

Autor: Dominika Škamlová

Masáž prstů - jednoduchý prostředek úlevy
Laktovegetariánská strava

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Duševní pohoda
Stres

Duševní pohoda

13.04.2012

Zimní období, ale i začátek jarního, jsou velice plodné na epidemie chřipek a různých nachlazení. Tělo je nastavené přijímat okolní negace včetně mikrobů. Za to může nedostatek slu ...

Masáž prstů - jednoduchý prostředek úlevy
Masáže

Masáž prstů - jednoduchý prostředek úlevy

12.04.2012

Nervozita u některých lidí se pozná i tak, že si masírují prsty. Ani při tom netuší, že nevědomky pomáhají svému zdraví. Na prstech ruky a na dlani máme totiž citlivé body, které j ...