Novorozenec

Proč miminko pláče?

Milena Mocková
22.10.2012

O pláči toho bylo napsáno již mnoho. Jen máloco dokáže unavenou maminku dohnat k zoufalství jako neustálý dětský pláč. Pro klid matky i dítěte je podstatné zjistit důvod pláče. Maminky často podvědomě poznají, proč jejich miminko není spokojené, přesto v dnešním článku nabídneme pár rad a důvodů dětského pláče.

Dětský pláč je forma komunikace mezi miminkem a rodičem. Malé dítě nemá žádný jiný způsob, kterým by se mohlo vyjádřit. Miminko vás pláčem určitě nechce naštvat, ani poslat na psychiatrii. Tímto projevem vyjadřuje pouze svoje přání.

Pokud máte pocit, že netušíte, co chce vaše dítě plíče říci, zkuste se prostě řídit svým mateřským instinktem. Anebo několika radami.

Tou nejčastější příčinou je samozřejmě hlad, takže každá matka nejdříve své dítě nakrmí. Pozor ale, ne každý pláč musí nutně znamenat, že chce miminko jíst.

Pokud kojíte, tak nekojte jako o závod a nenechte se zmást tím, že se pokaždé, když mu dáte prs, napije. Budete-li krmit příliš často, situaci tím jenom zhoršíte a miminko bude mít koliku, průjem nebo začne zvracet.

Možné důvody pláče miminka

Kolikový pláč

Tento pláč je opravdu nepříjemný a zná ho asi každá maminka. Bolesti bříška a usedavé plakání, které přichází většinou pozdě odpoledne nebo večer. Když záchvat trvá dlouho, jen těžko je miminko k utišení. Ke zmírnění potíží je dobrá jemná masáž bříška.

Zima, nebo teplo

Miminkům je nejlépe, když je v místnosti, kde spí, 24 – 28°C. Bohužel v horkých měsících se těchto teplot dá jen stěží dosáhnout, a proto počítejte s nějakým nářkem.

Málo kontaktu

Maminka je vytížená domácími pracemi nebo dalšími dětmi a miminku se věnuje méně, než by měla. Maminka by si proto měla během dne čas od času miminko přitisknout ke svému tělu, aby cítilo tlukot jejího srdce. Dítě se pak velmi rychle zklidní.

Chce přebalit

Opruzený zadeček umí pěkně potrápit. Miminka by se proto neměla nechávat dlouho nepřebalená, protože jim hrozí kožní problémy, které mohou být velmi bolestivé a bývají častou příčinou pláče novorozeňat a kojenců.

Nudí se

I ty nejmenší děti potřebují společnost, a jakmile je přestane bavit hračka, kterou mají v postýlce, začnou se dožadovat pozornosti rodičů. Je proto dobré dát miminko do lehátka nebo do autosedačky a posadit ho třeba do kuchyně na stůl, aby mohlo sledovat dění (mytí nádobí, vaření). Miminku je úplně jedno, co bude maminka dělat. Jemu se bude líbit cokoli, co bude moci pozorovat.

Pocit nepohodlí

Pláč může signalizovat příliš utaženou plenku nebo třeba nové oblečení, které dítě škrtí či škrábe.

Pokud vyloučíte všechny výše zmíněné důvody pláče a vaše miminko bude stále neutišitelné, je asi na čase obrátit se na dětského lékaře.

Autor: Milena Mocková

Čich a vnímání vůní
Paleodieta

Další články

Čich a vnímání vůní
Zdraví muže

Čich a vnímání vůní

17.10.2012

Čich je jedním z pěti smyslových vjemů člověka a jako jediný je napojen na limbické centrum v mozku, čímž dochází k tomu, že na nás různé vůně mohou mít různé účinky. Pomocí aromat ...

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...