zdroj: pixabay.com
Onemocnění kloubů a končetin

Vbočený palec - příčiny a druhy léčby

Jitka Suchánková
02.11.2015

Vbočený palec, latinsky hallux valgus, znají mnozí z nás. Jedná se o poměrně zásadní deformitu přednoží, kdy palec je postaven netypicky a uchyluje se od normální přímé polohy dovnitř, je vbočený, tvarem připomínající písmeno X. Jde o jednu z nejčastějších deformit na noze.

Vbočený palec - proč zrovna já?

Příčin, proč máme vbočený palec, může být vícero. Mezi nejzásadnější patří vrozené faktory, přímé vlivy jako například nevhodná obuv a nepřímé vlivy, kam patří dlouhá statická zátěž a plochonoží. Vbočený palec je nejčastější deformitou na noze v dětství na podkladě dědičnosti, ale častější jsou jeho projevy v dospělosti.

Jak se vbočený palec projevuje?

Rozlišujeme v zásadě časné a pokročilé stádium vbočeného palce. Časné stádium se projevuje zduřením a bolestí kloubu palce a také vychýlením palce u nohy ze své osy k druhému prstu. Pokročilé stádium se vyznačuje kromě bolesti také poklesem nožní klenby, artrotickými změnami kloubu palce, brzkou únavou přednoží po zátěži a šlachou měnící svoji polohu, čímž se zhoršuje deformita nohy.

palec.jpg

Léčba vbočeného palce

Jako první způsob léčby se používají meziprstní korektory a ortopedické vložky. Podle některých studií má však tento způsob léčby pouze krátkodobý efekt úlevy od bolesti. Na rehabilitačních odděleních se osvědčily metody aktivace chodidla a aktivního cvičení. Například Dornova metoda slaví s tímto onemocněním poměrně velké úspěchy. Dornova metoda PLUS je jednoduchý manuální způsob, jak pomoci při akutních problémech nebo dlouhodobých bolestech v zádech a kloubech. Neuvěřitelně rychle srovnává rozdílnou délku dolních končetin, posuny obratlů, vbočené palce, problémy se všemi klouby, skoliózu, posuny kostrče atd.

Poslední metodou léčby je metoda operativní, není to však vždycky trvalé a jedinečné řešení.

Važme si svých nohou a buďme na ně hodní a opatrní. Pořizujme jim kvalitní obuv z kvalitního materiálu, dbejme na správný tvar bot. Dlouhé úzké špice jsou sice možná v některých obdobích moderní, ale rozhodně nepřináší dobrý efekt pro prsty na nohou a potažmo pro celé nohy.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Poruchy učení - rizikové faktory a účinná prevence
Hodgkinův a non-Hodgkinův lymfom - nemoc, která postihla i Karla Gotta

Další články

Očkování proti chřipce - sezóna 2015/2016
Chřipka

Očkování proti chřipce - sezóna 2015/2016

10.10.2015

Chřipka se u nás objevuje každoročně a pravidelně tak každým rokem řešíme otázku, zda bychom právě letos přece jen neměli zvážit možnost očkování. Chřipka je velice nakažlivé onem ...