zdroj: pixabay.com
Onemocnění zad a páteře

Spondylochirurgie - nejčastější nemoci a poškození vedoucí k operaci páteře

Veronika Tůmová
28.03.2020

Pojem spondylochirurgie je vlastně propojením tří medicínských oborů - ortopedie, traumatologie a neurochirurgie. Zaměřuje se však výhradně na problematiku onemocnění páteře. Jak k těmto onemocněním dochází a proč?

Příčin, které dovedou pacienta až na spondylochirurgii, může být poměrně široké spektrum. Nejčastěji zde lékaři operují degenerativní onemocněni páteře, dále pak úrazy, změny vzniklé nádorovým procesem, deformity a změny vzniklé zánětem.
Cílem těchto operací je zabránit případnému poškození míchy a nervové tkáně, zlepšit celkové postavení páteře a zmírnit či odstranit související bolesti.

Degenerativní změny a onemocnění páteře

Bolesti bederní a hrudní páteře jsou velmi běžné a jejich příčina různorodá, jednoznačné určení příčiny bolesti tak bývá obtížné a často i nemožné. Degenerativní změny různého rozsahu lze najít na páteři každého z nás, ať už jsou tyto změny bolestivé, nebo ne. Jsou to zcela přirozené změny meziobratlových plotének, obratlů, kloubů a vazů, ke kterým dochází vlivem stárnutí, přetěžování páteře, ale i například vadným držením těla a podobně. Pomalu se rozvíjející degenerativní onemocnění je důsledkem nepřirozeného zatížení a postihuje všechny anatomické struktury páteře. Zpočátku nemusí tyto degenerativní změny působit potíže, dokud však nezačnou být příčinou evidentních a citelných zdravotních problémů.

Úrazy a poranění páteře a míchy

Tyto úrazy se dělí na úrazy páteře s poraněním míchy, úrazy bez jejího poranění a úrazy míchy bez poranění páteře. Poranění páteře vznikají v důsledku přetížení její mechanické odolnosti. K úrazům páteře dochází nejčastěji při dopravních nehodách, sportu, uklouznutí a pádech z výšky. Velmi závažné důsledky mají skoky do mělké vody, nehody na motorkách, ale i pracovní úrazy. Úrazy páteře mohou zanechat trvalé následky. V případě poškození míchy, která nemá schopnost vlastní regenerace, dochází k poruše hybnosti, citlivosti a některých funkcí, jako je například dýchání nebo močení. Mícha může být kompletně přerušena, většinou však dochází pouze k jejímu stlačení, obvykle tlakem kostního úlomku obratle, otokem nebo krevním výronem. To pak vede k jejímu nedostatečnému prokrvení a odumření nervové tkáně.

Když vás bolí záda...

Deformity páteře a její příčiny

Deformity páteře jsou odchylky od správného tvaru páteře, a to buď v její svislé rovině, nebo v místech jejího esovitého prohnutí. Nejčastější deformitou bývají skoliózy - vybočení páteře do strany ve svislé rovině. V dětství většinou není známá příčina vzniku skoliózy, ale v dospělosti může být tato deformace důsledkem degenerativní změny, nervosvalového postižení, kostního nádoru, artrózy nebo zánětlivé změny meziobratlových kloubů. Zakřivení páteře věkem narůstá a bolesti se zvyšují, operace jsou však poměrně náročné. Jejich cílem je páteř vrátit do původní polohy (repozice) a stabilizovat pomocí páteřních implantátů. Na deformitě se přitom nepodílí jen páteř, ale i postavení pánve a kyčelních kloubů, které je nutné vyšetřit. Ve volbě terapie je na prvním místě cílená rehabilitace a protetické pomůcky, například korzet.

Dlouhodobé bolesti páteře a zádových oblastí rozhodně není rozumné řešit jen léky na bolest a jejich nadměrným užíváním. Při podobných potížích navštivte lékaře a poraďte se s ním o svých problémech včas.

Mýty o bolestech zad

Zdroj: lepsipece.cz, homolka.cz, akutne.cz, wikipedia.org

p>Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Remdesivir - lék proti nemoci Covid-19?
Máte vysoký krevní tlak? Jste při sportu málo výkonní? Jezte červenou řepu!

Další články

Jak pečovat o vodu v bazénu aneb Čistá voda bez bakterií
Voda a hydratace

Jak pečovat o vodu v bazénu aneb Čistá voda bez bakterií

03.03.2020

V každém bazénu musí být čistá voda. Jinak by se v něm nikdo asi nekoupal. Jak docílit bazénové vody bez bakterií a zápachu, která vás osvěží a nezpůsobí žádné zdravotné obtíže jak ...