zdroj: pixabay.com
Mozkové krvácení

Harveyův objev krevního oběhu

Veronika Tůmová
01.10.2015

William Harvey byl anglický lékař a biolog žijící v letech 1578 - 1657, objevitel krevního oběhu a jeho funkce, čímž zcela vyvrátil Galénovu teorii o oddělených žilních a tepenných systémech a zároveň odmítal Aristotelovy teorie o samoplození. Byl jedním ze zakladatelů embryologie.

Harvey byl první, kdo kompletně a do detailů správně popsal systém nepřetržité cirkulace krve v těle a její přívod do mozku vlivem srdeční činnosti. Jeho převratná práce byla výsledkem dlouholetého pozorování a pokusů na zvířatech.

Objev krevního oběhu, jeho první popis a publikace

Harvey si musel být naprosto jistý pravdivostí své teorie, která zcela odporovala Galénovým poznatkům. Uveřejnění jeho práce tak trvalo dlouhých pětadvacet let. Harvey prováděl pokusy na zvířatech, vstřikoval jim do cév barviva, poté je pitval a studoval. Studoval také zvířecí srdce a jednotlivé srdeční chlopně, což ho přivedlo k logické úvaze, že srdce čerpá krev, která v těle obíhá. V roce 1616 tak objevil funkci krevního oběhu v těle člověka a v roce 1628 svůj objev publikoval ve spisu Anatomické pojednání o pohybu srdce a krve. Vyvrátil Galénovo tvrzení, že krev proudí žilami střídavě tam a zpět, které bylo přijato už od dob starověku. Stal se pochopitelně terčem posměchu a pohrdání, což už bývá údělem objevitelů a vynálezců. Nakonec však dokázal obhájit svůj poznatek o jednosměrném pohybu krve, která je srdcem pumpována do celého těla a cévami se vrací zpět.

William Harvey - život a kariéra

Už za svého života se však Harvey dočkal uznání a vybudoval kariéru. Sloužil hned několika vysoce postaveným aristokratům a stal se dvorním lékařem. Přestože jeho teorie o objevu krevního oběhu byla po roce 1628 jinými lékaři a fyziky stále odmítána a zpochybňována, Harvey dál pokračoval ve své práci a dařilo se mu rozšiřovat svou působnost. Byl několikrát zvolen cenzorem lékařské univerzity. Známé je také jeho působení u soudních přelíčení se ženami obžalovanými z čarodějnictví, ke kterému Harvey přistupoval velmi skepticky. Díky němu byly mnohé z nich zproštěny viny.

William Harvey - smrt a odkaz

Harvey zemřel v roce 1657, zřejmě vlivem mozkového krvácení v důsledku selhání střední mozkové tepny, která zapříčinila hromadění krve v mozku. Harvey začal pociťovat paralýzu jazyka a neschopen řeči zemřel ve večerních hodinách. Po jeho smrti byla v Ashfordu, nedaleko jeho rodného města Folkestone, vybudována nemocnice nesoucí jeho jméno -h William Harvey Hospital.

Zdroj: en.wikipedia.org., wikipedie.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Mezinárodní den seniorů - slavte s námi!
Tajemná a znepokojující - Bechtěrevova choroba

Další články

Nosní polypy
Nemoci a léčba

Nosní polypy

16.09.2015

Nosní polypy nejsou kosmetickou vadou, jak by se mohlo zdát, ale znamenají celkem nepříjemnou záležitost. Jde o výrůstky zbytnělé sliznice nosní dutiny nebo nosních sinusů. Jejich ...

Koupání miminek v kyblíku - má to své výhody?
Těhotenství

Koupání miminek v kyblíku - má to své výhody?

07.09.2015

Koupání by mělo být pro miminko příjemným rituálem. Ne však každému miminku se koupání v klasické vaničce líbí, některé děti celý pobyt ve vodě propláčou, cítí se vystresovaně a n ...