Opalování

Fototypy a opalování

Lucie Regenermelová
21.06.2011

Máte v plánu si v těchto slunných měsících pořídit krásný letní bronz? Udělejte to chytře a hlavně bez rizika. Určete si svůj fototyp a my vám poradíme, jaký sluneční faktor je nejvhodnější pro vaši kůži.

Kůže každého člověka reaguje na sluneční paprsky individuálně. Podle citlivosti ji rozdělujeme na 4 druhy:

Fototyp I

Velmi citlivá pokožka, na slunci vždy zrudne, nikdy nehnědne. Doporučená doba slunění je 5-10 minut. Tuto pokožku mají asi 2 % populace. Charakteristická je nápadně světlá pleť s mnoha pihami, nazrzlé vlasy, světlé oči.

Vaše pleť je opravdu velmi křehká a proti slunečnímu záření jí chybí mnoho ochranných pigmentů. Chystáte-li se ven, chraňte si kůži opalovacím krémem, mlékem či gelem s vyšším ochranným faktorem.

Pozor: Lidem s fototypem 1 se nejrychleji spálí uši, nos, víčka a dekolt.

Ochranný faktor: Na dovolené v České republice vám budou stačit opalovací přípravky s SPF 20 a 30. K moři si však vezměte kosmetiku s SPF 20 až 50.

Pro velmi citlivou pleť vyvinul Garnier hypoalergenní a neparfemované opalovací mléko UV Sensitive s faktorem 50+.uvsensitive.jpg Pro jemnou dětskou pleť nabízí ochranu v podobě opalovacího spreje s faktorem 30 a 50 a opalovacího mléka 50+.

Fototyp II

Citlivá pokožka, na slunci vždy zrudne, hnědne jen málo. Doporučená doba slunění je 10-20 minut. Tuto pokožku má asi 12 % populace. Charakteristická je světlá pleť, někdy pihy, vlasy blond až hnědé, oči modré, zelené, šedé.

Při volbě opalovacích přípravků přihlížejte k tomu, zda mají chemický či minerální sluneční filtr. Chemický filtr se vstřebává do pokožky a může vyvolat alergické reakce. Minerální filtr se hodí pro citlivou pleť, jelikož působí jen na jejím povrchu, kde odráží sluneční paprsky.

Pozor: Při opalování se raději vyhněte deodorantům a parfémům. Ty mohou kůži podráždit a zanechat barevné skvrny.

Ochranný faktor: V našem klimatu vám postačí SPF 20 až 25. K moři si přibalte kosmetické přípravky s SPF 30 až 40.

Pro fototyp II je ideální opalovací olej Garnier s faktorem 30. Olej je obohacen o fotostabilní systém filtrů Mexoryl XL, který chrání pokožku před slunečním zářením a působí preventivně proti stárnutí pleti.

Garnier opalovací mléko s faktorem 30 obsahuje patentovaný fotostabilní filtr Mexoryl SX, navíc je obohaceno o kaktus Nutriflavone a vitamín E pro hydrataci pokožku po celou dobu působení slunečního záření.

Také mléko z řady Light & Silky s faktorem 30 je vhodné pro tento typ pleti. Mléka Light & Silky stoprocentně nelepí a nemastí, okamžitě se vstřebávají a jsou voděodolná.

Fototyp III

Normální pokožka, na slunci zrudne jen někdy, hnědne dobře. Optimální doba slunění je 20-30 minut. Tuto pokožku má asi 78 % populace. Charakteristická je svěží světlehnědá pleť bez pih, vlasy tmavě blond až kaštanové, oči šedé nebo hnědé.

Tato pleť se velmi dobře opaluje, málokdy se spálí, pokud ano, spálení bývá mírné. Pleť po opálení má většinou bronzovou barvu až po odstín mléčné čokolády.

Při aplikaci opalovacích přípravků věnujte zvýšenou pozornost mateřským znaménkům, která jsou náchylnější k tvorbě kožního nádoru. Potírejte je opalovacím mlékem s vyšším ochranným faktorem.

Ochranný faktor: U nás bude vaše pleť v bezpečí s SPF 10 až 15. U moře pak používejte kosmetiku s SPF 20.

opalovani-dite.jpg

Fototyp IV

Odolná pokožka, na slunci téměř nikdy nerudne, hnědne snadno. Běžná doba slunění je až 45 minut. Tuto pokožku má asi 8 % populace. Charakteristické rysy jsou hnědá až olivová pleť bez pih, vlasy tmavě hnědé, oči tmavé.

I když je vaše pleť odolnější proti slunci, ochranu opalovacích krémů byste podceňovat neměli. Snížíte tak riziko poškození pleti a rakoviny kůže. Pleť mívá po opálení bronzovou barvu.

Ochranný faktor: V našich podmínkách vám stačí lehčí ochrana s SPF 4 až 10. U moře použijte voděodolné přípravky s SPF 15 až 20.

Pro poslední dva fototypy postačí opalovací olej s faktory 2, 10 a 15. Opalovací oleje jsou voděodolné a obsahují vitamín E, který působí antioxidačně. Součástí olejů je také bambucké máslo, které dodává pleti zářivost a hebkost.

Pokud dáváte přednost opalovacím mlékům, můžete si zvolit opalovací mléka s faktory 10 či 20. Toto opalovací mléko od Garnier se v testu opalovacích přípravků časopisu dtest umístilo mezi sedmi nejlépe hodnocenými výrobky.

Dále jsou v nabídce mléka z řady Light & Silky s faktory 15 a 20. Tato mléka obsahují filtry Mexoryl SX a Mexoryl XL, které zajišťují ochranu před slunečním zářením, a komplex Hydrasilk, který hydratuje pokožku 24 hodin.

 

Chcete zdarma další produkty Garnier nebo dokonce wellness víkend pro dva v resortu Sv. Kateřina? Soutěžte ve velké letní souteži s Garnier!

Autor: Lucie Regenermelová

Tymián - bylinky pro zdraví
Poruchy osobnosti

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.