Bylinky

Třezalka tečkovaná - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
26.06.2011

V dnešní části seriálu o bylinkách se budeme věnovat léčivce s velmi silnými účinky, jejíž užívání má však také mnohá úskalí. Proto doporučujeme dočíst článek až do konce.

Jedná se o třezalku tečkovanou, nazývanou také svatojánská bylina, 20-80 cm vysokou rostlinu s dřevnatící lodyhou a výraznými žlutými květy, které mají na okrajích černé tečky. Roste většinou planě na slunných loukách.

Pro léčivé účely sbíráme kvetoucí nať, nejlépe v druhé polovině června. Po rozmačkání květu se z teček vylévá červená tekutina obarvená barvivem hypericinem. Z dalších látek, které třezalka obsahuje, zmíníme např. třísloviny, glykosidy, silice, provitamín A, vitamín C a mnoho dalších. Sušení probíhá ve stínu.

Využití třezalky

Třezalka se vnitřně používá jako nálev, pro vnější použití se z květů lisuje léčivý třezalkový olej.

Vnitřní užití

  • léčí úzkosti, deprese, stres
  • působí protizánětlivě a dezinfekčně
  • pomáhá při chronickém onemocnění žaludku, žlučníku a také ledvin
  • působí močopudně
  • podporuje látkovou výměnu – čistí krev

Vnější užití

  • pomáhá hojit rány, vředy, omrzliny a podlitiny
  • zmírňuje bolest

Třezalka způsobuje citlivost na světlo. Může také způsobovat alergické reakce a snižovat funkčnost hormonální antikoncepce. Je známo mnoho interakcí s léky, proto je při užívání léčiv vhodné poradit se o současném užívání třezalky s lékařem.

Příští bylinkou, jejíž léčivé účinky vám popíšeme, bude tymián, minule jsme popsali zázračný olej tee tree oil.

Autor: Zuzana Šimíková

Tea tree oil - bylinky pro zdraví
Tymián - bylinky pro zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Fibromyalgie
Onemocnění kloubů a končetin

Fibromyalgie

Fibromyalgie je stav charakterizovaný bolestmi svalů, šlach a kloubů celého těla, zejména však podél páteře. Tělo je také citlivé na dotek, zejména v tzv. spouštěcích bodech (trigg ...

Porod doma – ano, nebo ne?
Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, ...