zdroj: Shutterstock.com
Ostatní témata

Bujará silvestrovská noc? Tipy, jak tělu ulevit při kocovině

Michaela Chylková
25.12.2020

Konec roku se nezadržitelně blíží a silvestrovské oslavy ve většině případů končí pořádnou kocovinou. Jak se vyvarovat nepříjemným následkům nadměrného popíjení alkoholu? A jak zatočit s ranní kocovinou a dát tělo co nejrychleji do pořádku? Babské rady k nezaplacení.

Jednou za čas to zná téměř každý z nás, když to s alkoholem přežene - pocity nevolnosti, zvracení, bušení srdce, třes, bolesti břicha a svalů, sucho v ústech a urputné bolesti hlavy. Nezřízené popíjení alkoholických nápojů a pozdější následky lze však vzít i trochu z jiného konce, a to se alkoholu nemusíte hned vzdát. Kocovinu způsobuje vysokou měrou dehydratace organismu, potíž je i v nedostatku vitamínů a minerálů. Tady je pár rad, jak tělu při popíjení a následně při kocovině alespoň trochu ulevit a příznaky zmírnit. 

Prevence je základ - jak pít s rozumem? 

Za alkohol si raději připlaťte a zvolte kvalitnější 

Levné víno plné siřičitanů a cukru navíc, tvrdý alkohol plný barviv a konzervantů - to tělu vůbec nepřidá. Pokud ráno nechcete zažít extrémní bolehlav, dopřejte si alespoň alkohol dražší se zárukou kvality. 

Pití alkoholu prokládejte jídlem 

Plný žaludek zpomaluje proces vstřebávání alkoholu do krve, proto tělu dejte pořádný základ a nezapomeňte se před i během večírku pořádně najíst. V takových případech jsou doporučovány zejména tučnější a kaloričtější pokrmy. 

Nezapomínejte na nealko 

Alkohol organismus značně dehydratuje, proto si ke každé sklenici vína nebo něčeho tvrdšího dopřejte sklenici vody. Pokud přidáte i šťávu z citronu, tělo vám za doplnění vitamínu C jen poděkuje. 

Co způsobuje nedostatek hořčíku v našem těle? 

Jak se co nejrychleji zbavit kocoviny? 

Česnečka a vývar jako první záchrana

Klasikou mezi "léky" na ranní kocovinu je poctivá domácí česnečka, pomůže ale v podstatě jakákoli jiná polévka, základem by však měl být silný vývar. 

Na kocovinu zázračně funguje med 

Nejlepším přírodním prostředkem na zmírnění následků požití většího množství alkoholu se zdá být obyčejný včelí med. Fruktóza obsažená v medu je základní složkou pomáhající odbourávat alkohol, stejně tak skvělou službu odvede v medu obsažený draslík a sodík. 

Med jako bojovník proti nachlazení a mýty o jeho užívání 

Teplé mléko nebo bylinkový čaj 

Průběh kocoviny mohou pozitivně ovlivnit mléčné výrobky, zejména ty kysané. Dopřejte si kefír, zakysanou smetanu, jogurty, prospěje vám i hrnek teplého mléka. Naše babičky zase doporučovaly během celého dne popíjet mátový nebo heřmánkový čaj. 

Při bolestech hlavy vsaďte na obklad z vinného octa

Vinný ocet patří k nejoblíbenějším prostředkům proti bolestem hlavy. Obklad lze připravit zcela jednoduše - ideálně lněný hadřík namočíte do vinného octa a přiložíte na čelo. Pak už stačí jen odpočívat a nechat hodinu působit. 

Procházkou nic nezkazíte

Pohyb uzdravuje. Při kocovině to samozřejmě není na nějaký extrémní výkon, tělo je značně oslabené. Ovšem procházka na čerstvém vzduchu tělu určitě prospěje. 

Pitný režim - proč je důležitý i v zimě? 

Autor: Michaela Chylková

Prevence je základ : Echinacea a šípek pro posílení imunity v zimních měsících
Rozdávejme vánoční radost aneb psychická pohoda díky dobročinnosti

Další články

Vánoce v roce pandemie - v čem budou jiné?
Ostatní témata

Vánoce v roce pandemie - v čem budou jiné?

09.12.2020

Vánoce jsou opět před námi. A ať už byl letošní rok jakkoli nešťastný, není důvod neoddat se těšení na tyto nejkrásnější svátky v roce. Budou ale takové, na jaké jsme léta zvyklí? ...