zdroj: Shutterstock.com
Duševní zdraví a psychologie

Rozdávejme vánoční radost aneb psychická pohoda díky dobročinnosti

Veronika Tůmová
21.12.2020

Vánoce klepou na dveře. Jak se cítíte? Těšíte se, zmocňuje se vás předvánoční atmosféra a rozechvívá vaše smysly? Nebo dokonale propadáte stresu, protože na seznamu koupených dárků toho ještě dost chybí, přijede nečekaná návštěva, nebo jste nestihli uklidit?

Všichni prožíváme svátky po svém, stejně tak i to kouzelné období příprav, které jim předchází. Není pochyb o tom, že Vánoce by měly být především o pohodě a klidu, žádné psychické vypětí. Ale někdy prostě nejde všechno podle plánu. Ve všem tom shonu bychom také neměli zapomínat na ty, kdo dárky ani cukroví neřeší, protože díky svému zdravotnímu stavu nemohou trávit čas s rodinou.

Vánoce pro všechny - nemocné děti i pacienty v LDN

Hodně se v době před Vánocemi věnuje pozornost dobrovolníkům a jejich činnosti, díky které chtějí poukázat na ty, kteří zůstanou osamělí a Vánoce by pro ně mohli ztratit hodnotu. Vánoce pro všechny - to je dobročinný neziskový projekt studentů a studentek Univerzity Palackého, určený především seniorům z léčeben dlouhodobě nemocných. Svou prací a podporou se snaží ukázat, že i na těchto lidech záleží. Snaží se tak přenést atmosféru Vánoc do nemocničních zařízení, ve kterých tito lidé pobývají a často i dožívají. Díky dobrovolníkům tak každý z nich dostane dárek se svým jménem, jako by byli doma a trávili Vánoce v rodinném kruhu. Vánoce pro všechny vzešly v roce 2016 z řad studentů Univerzity Palackého v Olomouci. Již třetím rokem letos pomohou studenti seniorům a dětem s autismem, rozdávají jim dárky podle jejich vlastního přání. Iniciativa má pozitivní ohlasy a i dnes, v době koronavirové krize, získali tito dobrovolníci důvěru a mohou navštívit celkem tři nemocnice.

Darujte radost a přispějte dárkem pro potřebné

Díky organizacím podporujícím humanitární projekty můžete snadno a rychle přispět na dobrou věc nejen jako dobrovolník. Stačí zakoupit dárek v dané aplikaci a ten potom věnovat. Dárky můžete vybírat z oblasti zdraví, vzdělávání, humanitární pomoci či obživy a získat tak i dárcovský certifikát. Každý takový certifikát může obsahovat specifické věnování a může být i vhodným a netradičním dárkem pro vaše blízké.

Empatie a dobročinnost k Vánocům odedávna patří

Právě vaše rozhodnutí darovat letos někomu hezčí Vánoce, ať už malým dárkem, dobrým skutkem nebo peněžitou pomocí, může přispět k vašemu vlastnímu psychickému uzdravení, zvlášť v této těžké době, která se nás všech významně dotýká. Nejzákladnější kořeny dobročinnosti nacházíme v biblickém pojetí člověka jakožto osoby, jejíž důstojnost a hodnota nespočívá ve vnějším bohatství, funkcích a světské parádě, ale v ní samé a v její duši. K dobrým skutkům vůči bližním byli vyzýváni křesťané a dlouho před nimi také Hebrejci. U nás po vzniku Československa vznikla tradice takzvaných Stromů republiky, kdy u vánočních stromů na náměstích bývala pokladnička, kam mohl kdokoliv přispět i třeba jen malou částkou. Výtěžky těchto sbírek bývaly použity na přilepšení v různých dětských domovech, zotavovnách a podobných zařízeních.

Nemoci, které přicházejí s věkem aneb umění stárnout

Buďte zdravý a vitální senior: Jak v tomto období celkově podpořit organismus? 

Autor: Veronika Tůmová

Bujará silvestrovská noc? Tipy, jak tělu ulevit při kocovině
Vánoční přání pro seniory

Další články