zdroj: Shutterstock.com
Ostatní témata

Vánoce v roce pandemie - v čem budou jiné?

Veronika Tůmová
09.12.2020

Vánoce jsou opět před námi. A ať už byl letošní rok jakkoli nešťastný, není důvod neoddat se těšení na tyto nejkrásnější svátky v roce. Budou ale takové, na jaké jsme léta zvyklí?

Omezené vánoční trhy, zrušené firemní večírky a dětské besídky, obchody otevřené jen při dodržení přísných pravidel, nákup většiny dárků přes internet, omezení rodinných návštěv - to je současná adventní atmosféra, ale přiznejme si, mohlo to být i horší. Nejen na Vánoce, ale zřejmě na celý rok 2020, nebudou mnozí z nás vzpomínat s radostí, naopak se dají očekávat obzvlášť bujaré silvestrovské oslavy, kdy tento rok definitivně skončí.

Hektický prodej vánočních stromků - strach z předčasného ukončení prodeje?

Prodej vánočních stromků je letos trochu jiný než v předchozích letech. Podle prodejců jsou začátkem prosince prodeje obvykle vlažnější a zájem se stupňuje až s blížícími se svátky, letos ale už o prvním adventním víkendu lidé podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků nakupovali stromečky doslova jako o překot. Dá se předpokládat, že lidé propadají obavám, že se znovu zpřísní vládní opatření a prodeje se předčasně uzavřou? Nebo byly důvodem ještě v té době stále zavřené obchody, což přimělo mnoho lidí vyrazit s rodinou alespoň na nákup stromečku? Nejistota z každého dalšího dne je tak na každém kroku evidentně znát. Kvalitních stromků je však dostatek, ceny zůstanou stejné jako vloni, některé druhy budou dokonce levnější.

Virtuální vánoční večírky - setkání s kolegy podle výběru aplikace?

Jak známo, současná situace příliš nefandí vánočním večírkům, které jsou každoročně nedílnou součástí konce roku na nejrůznějších pracovištích. Zaměstnanci se při nich sejdou k neformální zábavě u příležitosti setkání se svými šéfy, kteří mají možnost jim poděkovat za celoroční práci a navázat s nimi kontakty. Večírky tak slouží nejen k oddychu a odměně zaměstnanců, ale jsou také možností shrnout úspěchy společnosti. Letos jsou často diskutovaným tématem alternativy takových setkání čili bezpečná organizace firemního vánočního večírku - online verze. Někteří mohou protestovat, že než další vyumělkovaná online akce, kterých už mají všichni za celý rok plné zuby, to raději nic. Mnozí už se připravují na to, že zkrátka letošní večírek oželí a sejdou se s kolegy z vlastní iniciativy, tehdy, až to bude možné. Jiní však nabádají k tomu, abychom se virtuální platformy nebáli a využili příležitosti, kdy může vánoční večírek vypadat úplně jinak. Za virtuálním prostředím vašeho online eventu tak mohou stát ověřené aplikace, jako je MS Teams a Zoom, ryze gamingová platforma či dokonce virtuální studio s moderátorem.

Výlovy rybníků bez diváků aneb budou letos na Vánoce kapři?

Na jihu Čech začaly letošní podzimní výlovy rybníků zcela bez diváků a oblíbených doprovodných akcí, které obvykle přilákají tisíce návštěvníků. Už jarní pandemie velmi negativně ovlivnila letošní prodej ryb a třeboňští rybáři potvrdili velký výpadek tržeb během března a dubna. Ceny vánočních kaprů by však podle všeho měly zůstat na loňské úrovni, i když konečnou cenu rybáři obvykle stanovují až během prosince.

Dopřejte si kapra častěji než jednou za rok 

Předvánoční uvolnění opatření - bude mít za následek třetí vlnu pandemie?

Podle odborníků se bohužel dá tato situace předpokládat. Experti se shodují, že rozvolnění nemělo před Vánocemi vůbec přijít. Reprodukční číslo R opět dosahuje kritické hodnoty 1 a v některých krajích dokonce hodnotu překračuje. Pokud nebude veřejnost důsledně dodržovat nastavená opatření, můžeme znovu velmi brzy čelit krizi. Současný rychlý přechod do třetího stupně PES a následné uvolňování opatření má již nyní za následek nárůst sociálních kontaktů, který se bude pozvolna projevovat nárůstem počtu nakažených.

Na co si dávat pozor v předvánočním období? Jak podpořit imunitu? 

Autor: Veronika Tůmová

Brambory a batáty: Proč je častěji zařadit do jídelníčku?
Tradiční bramborový salát je nuda? Zkuste ho odlehčit a dodat mu novou chuť i vůni!

Další články