Nemoci a léčba

Kolostrum: zcela přírodní podpora imunity. V čem tkví jeho kouzlo?

Aneta Srovnalová
07.12.2020

Zima klepe na dveře a spolu s ní i únavné sezonní nemoci. Obyčejná rýma či nachlazení umí člověka pěkně potrápit. V horších případech bojujeme s angínou, nebo dokonce chřipkou. Jedním ze způsobů, jak se těmto nepříjemnostem vyhnout, je dbát na správnou životosprávu a podporovat celkovou imunitu organismu. Co vám v tomhle směru může pomoci, je látka zvaná kolostrum.

Kolostrum, nebo také mlezivo, je tekutina, která se tvoří v mléčných žlázách všech samic-matek před porodem. Je produkována ještě před samotným mateřským mlékem a pro mládě-novorozence představuje nesmírně důležitý zdroj látek, které potřebuje ke svému startu do života. Jedná se o výživu, která mláděti-novorozenci v prvních týdnech života pomáhá bojovat proti virům, bakteriím a je celkově důležitá pro přežití.

Doplňky stravy obsahující kolostrum jsou dobytčího původu, jelikož právě dobytčí kolostrum je svým složením i účinky nejpodobnější tomu lidskému. Přebytek kolostra se získává v prvních hodinách po porodu a následně se za studena zpracovává. Je velmi důležité, jak a kdy se kolostrum zpracuje. Od toho se pak odvíjí jeho celková kvalita a účinnost na lidský organismus.

Ryze přírodní produkt
I přes obrovský rozmach vědy v posledních letech zatím nebylo možné kolostrum uměle vyrobit. Proto je dnes velmi oblíbené jako jedno z přírodních podpůrných prostředků. Je vhodné jak pro děti, tak pro dospělé. Obsahuje velké množství bioaktivních látek a zároveň nijak nezatěžuje organismus. Vedlejších účinků se při užívání tohoto produktu vůbec nemusíte obávat. A když už se objeví, bývají pozitivní.

Ideální doplněk stravy
Kolostrum se podává při nejrůznějších zdravotních obtížích. Díky vysokému obsahu imunoglobulinů posiluje imunitu a celkovou odolnost organismu. Blahodárné látky se vstřebávají přímo ve střevech, a proto ho užívají i lidé trpící problémy spojenými se zažíváním. Mimo jiné se doporučuje užívat i při únavě a bolestech kloubů, což ocení nejen starší generace. Kromě již zmíněných protilátek kolostrum obsahuje široké spektrum vitamínů, stopových prvků, minerálů, aminokyselin a dalších tělu prospěšných látek.

Které kolostrum vybrat?
Na trhu nejčastěji narazíte na kolostrum kravské a kozí. Tušíte, v čem se mohou lišit? V první řadě je nutné zmínit cenu. Kozí kolostrum je často o něco dražší, kravské naopak díky jeho dostupnosti levnější. Můžete narazit i na kombinaci těchto dvou variant. Kozí mlezivo se pyšní svým unikátním a zároveň rozmanitým složením. V porovnáním s kravským mlezivem obsahuje více vápníku a vitamínu D. Lidé, kteří trpí intolerancí kravského mléka, často jako živočišnou náhradu využívají mléko kozí. Neobsahuje totiž tolik laktózy a bílkoviny kaseinu. Stejně tak je to i s kolostrem. V případě, že trpíte těmito problémy, je nutné ověřit vaši reakci na kozí alternativu kolostra a případně tak předejít nežádoucím účinkům. O kozím mlezivu se často hovoří i v souvislosti s prevencí proti nádorovým onemocněním.

Kolostrum lze zakoupit jak v sušené, tak v tekuté formě. Sušená varianta v podání tablet je oblíbená především díky její trvanlivosti a skladnosti. Tekuté kolostrum je sice náročnější na skladování, ale je ideální pro malé děti, které mohou mít problémy s polykáním tablet.

Autor: Aneta Srovnalová

Bezlepkové mouky: Které se hodí do cukroví a jaké mají výhody?
Brambory a batáty: Proč je častěji zařadit do jídelníčku?

Další články