zdroj: Shutterstock.com
Duševní zdraví a psychologie

Jak se do Vánoc vyhnout vyčerpání, stresu a nemocem?

Veronika Tůmová
18.12.2020

Každé Vánoce je to stejné a pokaždé si slibujete, že ty příští pojmete úplně jinak - bez stresu z dodržení všech zvyklostí a nezbytností, jako je vypulírovaný byt a nejméně dvacet druhů cukroví. Proč je tak těžké užít si předvánoční čas ve skutečné pohodě a na Štědrý den neskončit jako troska na pokraji vyčerpání?

Únava a deprese z typického pocitu nestíhání, to všechno vás dělá náchylnější k nemocem, kterých se přitom těsně před vánočními svátky snažíme všichni vyvarovat. Co takhle vzít to pro jednou za opačný konec, zapojit do příprav i ostatní členy rodiny, nelpět tolik na přesném počtu dárků, udělat míň cukroví a výběr stromku nechat na dětech?

Do předvánoční pohody nepatří snaha o perfekcionismus

Je pravda, že mnohé hospodyňky se tomu těžko ubrání, když vidí na internetu ve skupinkách o pečení každý den desítky nových fotek pestrobarevného cukroví, dokonale nazdobených perníčků, nadýchaných vánoček a štol. Přesto právě ony by měly myslet také trochu na sebe a na svůj odpočinek. Kdo ocení Vaši snahu a stoprocentní nasazení, nablýskaná okna, vlastnoručně vyrobený adventní svícen a plnou spíž cukrovinek, když o svátcích padnete únavou a ještě se budete snažit ubránit začínající chřipce? Vánoce přece nejsou o vaší dokonalosti, kterou byste měla své rodině či přátelům v tento čas vehementně předvádět a dokazovat.

Podělte se o přípravy s rodinou

Veďte své drahé polovičky i starší děti k aktivní účasti na všech přípravách. Ať pomůžou s úklidem, omezte však úklid jen na nezbytné a běžně užívané prostory, úklid sklepa či půdy nechte klidně na jindy. Nechte rodinu, ať sama podle svých představ vyzdobí byt, co na tom, že zapomenou na vaše oblíbené dekorace do oken. S takovými detaily už můžete pomoci, nesnažte se však všechno zvládnout sama a rychle. Ani před Vánocemi totiž není trestné zajít si ke kadeřníkovi, na kosmetiku či ke kamarádce na víno.

I během vánočních příprav máte nárok na odpočinek

Je nezbytné naučit se i během vánočních příprav odpočívat a užívat si je v pohodě a s radostí, ne jako povinnost, díky které se přivedete na pokraj svých sil. Proč přistupovat k vánoční atmosféře jako k něčemu, co už pro všechny starosti budeme chtít mít co nejdřív za sebou? Nadměrné přetěžování a neustálý shon povedou totiž docela jistě k tomu, že na vás brzy sedne negativní dopad toho všeho - v podobě nachlazení, chřipky a viróz. K tomu výrazně přispívá i nadměrný stres a nijak ojedinělá potom není ani pořádná novoroční deprese. Podle odborníků je proto nutné udržovat si především psychickou pohodu, nepřetěžovat se, umět uprostřed toho všeho vypnout a jen si užívat světlo svíček a vůni jehličí.

Vánoce v roce pandemie - v čem budou jiné? 

Jak před Vánocemi posilovat imunitu?

Dopřávejte si dostatek kvalitního spánku, nepřetěžujte svůj žaludek tučnými jídly ani sladkostmi, stejně střídmí buďte i ohledně alkoholu. Vyhýbejte se překotným nákupům na poslední chvíli a vystavování se tak příliš frekventovaným nákupním centrům a jiným místům, kde na vás čeká jen pramálo ze skutečné předvánoční pohody. Svou celkovou obranyschopnost posilujte bylinnými čaji a dostatkem ovoce a zeleniny. Vsaďte především na šípkový čaj nebo rakytníkový sirup, obojí dodá vašemu tělu dostatek vitamínu C, ke snížení rizika virových a bakteriálních infekcí zase pomůže např. tinktura z lichořeřišnice.

Jak účinně předcházet nachlazení? Poradíme vám co a v jaké formě připravit

Autor: Veronika Tůmová

Raw vánoční cukroví - bez cukru, mouky a pečení
Prevence je základ : Echinacea a šípek pro posílení imunity v zimních měsících

Další články