zdroj: Shutterstock.com
Ostatní témata

Mainstreamové oblečení z polyesteru: výhody, nevýhody a ekologie

Pavlína Klaudová
23.05.2024

Polyester je poměrně mladý materiál, který je v současné době všudypřítomný v našich životech. I když ho denně nosíme, o jeho pozadí a vlastnostech zná běžný smrtelník jen velice málo. Je vůbec nejpoužívanějším materiálem v textilním průmyslu. Velmi často se kombinuje s bavlnou a dalšími materiály.

Odolný polymer, který běžně nosíte na těle

Polyester je polymer (materiál, pocházející z petrochemického průmyslu), syntetické vlákno. Byl vyroben v Anglii ve 40. letech minulého století pro potřeby zlepšení vlastností bavlny. Dnes jej najdete v užitkových výrobcích od ručníků až po ponožky, džíny nebo košile. Je pevnější a odolnější než bavlna nebo jiná přírodní vlákna a prakticky jej zle používat bez větší údržby. Jemná a křehká bavlna vyžaduje speciální péči pro to, aby byly zachovány její přirozené vlastnosti. Musí se prát velmi opatrně, při nižších teplotách. Obzvlášť ta organická. Textura materiálů je velmi odlišná. Na rozdíl od bavlny, která je oblíbená díky své savosti, měkkosti a celkové schopnosti poskytnout nositeli pocit pohody, je polyester poměrně drsný na omak. Zato je poměrně dost odolný proti molům nebo dalším škůdcům textilií a plísni. Je pravdou, že syntetická vlákna nejsou moc pohodlná, co se týče savosti potu a dalších běžných potíží, které musíte denně řešit při tom, co si na sebe oblékáte, mnozí lidé ho nemohou nosit, protože mají pocit, že škrábe. Je rovněž zmiňována jeho neekologičnost.

Náročný na energii a netyká si s udržitelností

Polyester je poměrně energeticky náročné vlákno, co se týče výrobního procesu a není zrovna ideálním oděvním materiálem pro celkový udržitelný rozvoj. Potřebuje k tomu, aby vznikl značné množství fosilní energie a vody a jeho produkce znečišťuje vzduch kvůli chemickým látkám, které jsou k ní potřebné. Co je ale jeho výhodou je to, že může být recyklován. Jeho další výhodou je dobrá elastičnost. Polyester dnes najdeme téměř ve všech typech oblečení od triček, přes plavky nebo spodní prádlo a sportovní oděvy. Jeho výhodou při sportu je to, že poskytuje dobrou flexibilitu.

Plavky vyrobené z polyesteru jsou extrémně odolné vůči chlóru a mají velmi malou deformaci v průběhu používání, prostě a jednoduše dobře odolávají poškození zubem času. Jejich nevýhodou je, že déle schnou než plavky s obsahem elastanu. Polyester se díky svým výborným izolačním vlastnostem používá také k navrhování technických oděvů proti chladu (typicky péřové bundy, větrovky nebo čepice).

Pokud je polyester ve směsi s dalším materiálem, například již zmiňovanou bavlnou, oblečení v této kombinaci vydrží nositeli sloužit déle než tričko ze samotné bavlny. Oblečení vyrobené výhradně z polyesteru nelze žehlit a lze jej prát i na vyšší teploty (snese i 50 °C), sušit v sušičce, nesráží se.

Recyklovaný polyester se může vyrábět z běžného plastového odpadu (např. lahve), který se drtí, pak taví a rozděluje na cívky nití, připravené pro tkací proces. Tento proces na jedné straně pomáhá recyklaci odpadu a na druhé šetří více než 50% energie a více než 30% vypouštění emisí v porovnání s výrobou nového polyesteru.

Výhody a nevýhody polyesteru v kostce

Ať už jste jeho odpůrci nebo zastánci, není vůbec od věci si shrnout hlavní výhody i nevýhody polyesteru jako užitkového materiálu. Mezi jeho výhody patří odolnost proti vodě, takže se hodí například na výrobky outdoorového oblečení, málo se trhá a je téměř nezničitelný. Snadno se udržuje, nemačká se a nebledne nebo se nesráží. Je lehký a elastický. Cenově je pro uživatele méně nákladný než bavlna.

Mezi jeho nevýhody patří, že se snadno ušpiní, protože má, na rozdíl od jiných tkanin poměrně hrubou strukturu. Mnohým nevyhovuje pocit drsnosti, takže ho neradi nosí přímo na těle a postrádá příjemnou měkkost, jakou hledáme třeba u bavlny. Je poměrně citlivý na statickou elektřinu, kterou může sám o sobě vytvářet, což není zrovna plusovým bodem pro jeho nositele.

Zdroje:

weavabel.com

australiancotton.com.au

olivercompanylondon.com

 

Autor: Pavlína Klaudová

Jak snížit riziko vzniku oparu? Pomůže vám doplňování látky, která brání množení viru
Jak vyčistit koupelnovou vaničku bez chemie

Další články

Zánět a jiná onemocnění kyčelního kloubu u dětí
Nemoci a léčba

Zánět a jiná onemocnění kyčelního kloubu u dětí

07.05.2024

Kyčelní kloub je v dětském věku náchylný k řadě onemocnění, některá z nich mohou dokonce znamenat i jeho trvalé a závažné poškození. Jejich poranění nebo onemocnění mohou negativně ...