zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Seboroická dermatitida – jak se liší od ekzému a co na ní zabírá?

Klára Vojkůvková
04.05.2024

Začíná to nepatrným svěděním a pnutím, ale brzy se to šíří do šupinatých zón, jako by se na kůži konala nekonečná sněhová bouře. Odraz v zrcadle ukazuje nepřirozené začervenalé tváře. A to urputné svědění! Možná to zní trochu dramaticky, ale ti, kteří se potýkají se seboroickou dermatitidou, vědí své.

Obraz seboroické dermatitidy

Seboroická dermatitida je neinfekční kožní onemocnění, které je snadné, zvláště u malých dětí, zaměnit za atopický ekzém. Přesto tu důležité rozdíly jsou a od nich se odrazíme.  

Seboroická dermatitida se obvykle projevuje v ohraničených oblastech, které mohou být červené, svědivé a olupující se. Nejčastěji jsou postiženy oblasti s větším množstvím mazových žláz, jako jsou vlasy, obočí, nosní křídla a uši. Tato lokalizace je jedním z klíčových rozdílů mezi seborrhoickou dermatitidou a atopickým ekzémem, který potkáme více na loktech, pod koleny, v ohbích a na obličeji nejen u malých dětí. Důležitým faktorem ukazující na seboreu je také přítomnost kvasinek Malassezia na kůži. Tyto mikroorganismy hrají podstatnou roli v rozvoji onemocnění, zejména při jejich přemnožení. 

Je důležité, aby lékař provedl důkladnou diagnostiku a rozlišil mezi seboroickou dermatitidou a atopickým ekzémem, protože léčba bude vyžadovat odlišný přístup. Správné pochopení a identifikace seboroické dermatitidy umožňuje lékaři předepsat vhodnou léčbu a pomoci pacientovi získat úlevu od nepříjemných příznaků.

Léčba seborey zahrnuje širokou škálu terapeutických přístupů, které mohou pomoci snížit příznaky a zmírnit obtíže spojené s touto kožní chorobou. Bude-li se jednat o malé děti nesmíme zapomenout na citlivosti jejich pokožky a možné vedlejší účinky léčebných přípravků. Základem léčby u malých dětí je šetrný a opatrný přístup, který minimalizuje riziko podráždění.

Léčba pomocí léčiv

Kortikosteroidní krémy a masti jsou často používány k redukci zánětu a svědění. Tyto léky mohou pomoci snížit zarudnutí a šupinatost kůže, ale je důležité je používat pod dohledem lékaře a v souladu s předepsaným režimem. Použití kortikosteroidů u malých dětí je obvykle rezervováno pro případy, kdy jiné léčebné metody nejsou účinné a příznaky jsou závažné.

U malých dětí je kůže obvykle citlivější a náchylnější k nežádoucím účinkům, jako je ztenčení kůže, rozvoj strií nebo pigmentace, proto je důležité, aby byly používány v co nejnižší možné účinné dávce a po co nejkratší dobu. V některých případech mohou být tedy preferovány jiné léčebné možnosti, jako jsou antifungální šampony a jemné hydratační krémy. 

Antifungální šampony

Šampony obsahující antifungální látky, jako je flukonazol (má menší nežádoucí dopady oproti ketokonazolu) nebo síra, jsou účinnou léčebnou volbou pro seboreu v oblasti vlasů a pokožky hlavy. Tyto šampony pomáhají snižovat přemnožení kvasinek Malassezia a tím zlepšují stav pokožky.  U seborey se obecně používají podobné antifungální látky u dospělých i u dětí. Nicméně existují určité rozdíly v konkrétních přípravcích a jejich koncentracích, které mohou být vhodné pro jednotlivé věkové skupiny.

Při sekundární bakteriální infekci se obvykle nasazují i antibiotika. 

Změna životního stylu

Některé změny v životním stylu mohou pomoci snížit příznaky seborey. To zahrnuje vyhýbání se faktorům, které mohou zhoršit onemocnění, jako je stres, nadměrné horko nebo vlhkost, a péči o vlasy a pokožku hlavy pomocí jemných šamponů a kondicionérů. Někteří lidé zaznamenávají zlepšení svých příznaků pomocí úprav stravy. Doporučuje se omezení konzumace potravin bohatých na kvasinky, cukr a nasycené tuky, a naopak zvýšení příjmu potravin obsahujících omega-3 mastné kyseliny, zeleninu a ovoce. To může pomoci snížit zánět a podpořit zdravou kůži.

Rutinní péče o pleť

Pravidelná a správná péče o pleť může také pomoci kontrolovat příznaky seborey. To zahrnuje používání jemných čisticích prostředků a hydratačních krémů, vyhýbání se příliš horké vodě při mytí obličeje a vlasy, a vyhýbání se dráždivým kosmetickým produktům. Jako podpůrnou terapii lze zvolit i opatrné slunění či ozařování v UVA a UVB spektru, ovšem jen v případech, kdy na to organismus dobře reaguje. 

Je důležité si uvědomit, že léčba seboroické dermatitidy bude individuální a co funguje pro jednoho pacienta, nemusí fungovat pro druhého. Proto je vhodné konzultovat s dermatologem nebo odborníkem na péči o pleť a najít nejlepší léčebný režim pro konkrétní případ.

Zdroje: medicinapropraxi.czpediatriepropraxi.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Bean to bar čokoláda – vychutnejte si nejpoctivější čokoládu na světě
Zánět a jiná onemocnění kyčelního kloubu u dětí

Další články