zdroj: Shutterstock.com
Rodiče a děti

Zápis a nástup dítěte do státní mateřské školky

Veronika Tůmová
10.05.2024

Zápisy do školek jsou v plném proudu. Jde o velkou událost v životě dítěte a stejně tak první den ve školce by měl být pro vás i pro vaše dítě dnem slavnostním, bez zbytečného stresu a strachu. Dítě by měli při těchto příležitostech nejlépe doprovázet oba rodiče. Stresem a zbytečnou nervozitou ničemu nepomůžeme a zbytečně ji přeneseme na dítě. Jaká jsou kritéria pro přijetí a co by bylo dobré, aby dítě již umělo?

K zápisu do školky nejsou potřeba žádné zvláštní náležitosti. Školka bude vyžadovat občanský průkaz, rodný list dítěte nebo jiný doklad, pokud nemáte české státní občanství. Protokol k zahájení správního řízení o přijetí či nepřijetí dítěte obsahuje základní údaje o dítěti, určení požadavku druhu docházky dítěte, uvedení bydliště atd. Každá školka má zpravidla své vlastní formuláře a přesné pokyny najdete vždy na internetových stránkách a nebo se můžete informovat přímo v samotné školce.

Jak dítě povzbudit a čemu se vyhnout?

Zápis do školky je bezesporu slavnostním aktem. Děti obvykle dostávají při této příležitosti drobné dárečky, třeba i vlastnoručně vyrobené staršími dětmi. Jsou slavnostně přivítány a seznámeny s paní učitelkou. Jako rodiče bychom měli v dětech v tuto chvíli povzbuzovat radost z této události a nadšení pro další období, kdy se bude seznamovat se školkou i s novými kamarády. Rozhodně bychom se měli vyvarovat neopatrných výroků, jako například: „Když budeš zlobit, tak půjdeš do školky,“ nebo: „Nech toho, nebo tě ve školce nechám!“ 

Některá kritéria pro přijetí do MŠ

Bydliště dítěte – přednost mají děti, které mají ve spádové oblasti školky trvalé bydliště.

Věk dítěte – většina státních školek přijímá děti od tří let. Přijetí mladších dětí od dvou let věku není právně nárokové, rozhoduje o něm ředitel školky. Nejpozději musí školka dítě přijmout v pěti letech, protože ze zákona je pro dítě předškolní docházka v tomto věku již povinná.

Povinné očkování – dítě by mělo být očkované podle schématu povinného očkování.

Schopnosti dítěte – neposlední řadě hraje roli i to, zda je dítě na školku připravené a ovládá všechny dovednosti, které by před nástupem mělo umět.

Kritéria do státní a soukromé školky se mohou lišit. Ověřte si vždy u vybrané školky konkrétní požadavky.

Co by bylo dobré, aby dítě umělo před nástupem do státní MŠ (věk 3 roky a více)

 • Vyjádřit potřebu na toaletu, nepoužívat nočník ani pleny
 • Znát své jméno a příjmení
 • Samostatně jíst bez potřeby krmení, umět jíst minimálně lžící
 • Pít z hrnečku nebo sklenice bez použití savičky nebo brčka
 • Umět se vysmrkat
 • Zvládnout delší chůzi, nepoužívat už kočárek
 • Při odpoledním odpočinku nepoužívat dudlík
 • Umět vyjádřit svá přání a potřeby
 • Reagovat na své jméno a na pokyny od dospělé osoby
 • Popsat jednoduše obrázek, učit se rozeznávat barvy a geometrické tvary
 • Postupně zvládat odloučení od rodičů       atd.

První den ve školce

V některých školkách mohou rodiče první den chvíli zůstat se svým potomkem a ulehčit mu tak odloučení, které bývá často úplně první v životě. Jestliže je to jen trochu možné, je vhodné vyzvednout v tento den dítě hned po obědě. Pokud není vyhnutí a musí zůstat ve školce i na spaní, bude dobré je pochválit za to, jak bylo ve školce šikovné a udělat si s ním hezké společné odpoledne. Je důležité pro dítě, ale i pro rodiče. Zvládnutí takto významného kroku a začátku nové životní etapy stojí za oslavu.

 

Zdroj: seznamzpravy.cz

Autor: Veronika Tůmová

Zánět a jiná onemocnění kyčelního kloubu u dětí
Histaminová intolerance: Jak ji poznáte a co s ní lze dělat v praktickém životě

Další články