zdroj: Shutterstock.com
Komerční prezentace
Zdravý život

Jak vyčistit koupelnovou vaničku bez chemie

Zdravě.cz
24.05.2024

Jste alergik nebo žijete v domácnosti s alergikem? Máte citlivou pokožku? Snažíte se žít v souladu s přírodou a nechcete zbytečně používat chemické prostředky a čističe? Žádný problém, ukážeme vám, jak můžete vyčistit koupelnovou vaničku i bez použití chemie.

Čištění vaničky octem

Ocet je dostupný, levný, a přitom velmi účinný a šetrný k životnímu prostředí. Abyste mohli vyčistit sprchovou vaničku, je třeba, abyste si připravili octový roztok. Jak na to? Smíchejte ocet s horkou vodou, a to v poměru 1:1. Vzniklý roztok přelijte do rozprašovače a postříkejte celou plochu vaničky. Poté použijte houbičku a povrch vydrhněte. Nakonec vaničku opláchněte studenou vodou.

Speciální tip pro vás: Pokud je ve vaničce usazený vodní kámen, vaničku zašpuntujte a naplňte ji roztokem octa a horké vody. Roztok nechte působit, ideálně přes noc. Poté vaničku dočistěte houbičkou a opláchněte studenou vodou.

Jedlá soda a kyselina citronová

Vezměte mističku, nasypte do ní trochu jedlé sody, přilijte vodu a vytvořte pastu. Sprchovou vaničku nejprve opláchněte, poté naneste pastu na houbičku a vaničku pastou potřete. Nechte alespoň půl hodiny působit. Poté rozpusťte kyselinu citronovou ve vodě, namočte do roztoku houbičku a vanu vydrhněte. Nakonec vaničku opláchněte studenou vodou.

Pasta z jedlé sody, vody a octa

Je-li vaše sprchová vanička obzvláště znečištěná, připravte si speciální pastu pasta z jedlé sody, vody a octa. Jednotlivé přísady smíchejte v takovém poměru, aby vznikla řidší pasta. Tuto pastu pak houbičkou naneste na povrch vaničky a nechte alespoň 30 minut působit. Jemným kartáčkem poté vaničku omyjte. Nakonec opláchněte studenou vodou.

Speciální tip pro vás: Touto pastou můžete vyčistit i kachličky a spáry. Naředěnou pastu můžete nalít i do odpadu.

Šetrný pískový čistič

Je vaše vana hodně špinavá a za pomoci jedlé sody a octa nejde vyčistit? Pak se vám možná bude hodit pískový čistič, kterým vanu vydrhněte. Smíchejte v uzavíratelné nádobě hrnek jedné sody, hrnek prací sody a 20 kapek esenciálního oleje. Přiměřené množství čističe použijte k vyčištění vany, zbytek si nechte na další úklid.

Prevence

Pokud nechcete sprchovou vaničku čistit tak často, snažte se předcházet tomu, aby se zašpinila. Po každém použití sprchy vaničku důkladně opláchněte horkou vodou. Ujistěte se, že ve vaničce nezůstaly drobné nečistoty.

Dávejte pozor na barvy na vlasy a tónovací šampóny. Mohou totiž obsahovat pigmenty, které obarví povrch sprchové vaničky. Jejich odstranění je velmi náročné. Pokud barvy na vlasy nebo tónovací šampóny používáte, ihned po jejich použití vanu umyjte.

Úklid provádějte pravidelně. Pamatujte na to, že čím déle budete mytí sprchového koutu odkládat, tím pracnější pak mytí bude.

Autor: Zdravě.cz

Mainstreamové oblečení z polyesteru: výhody, nevýhody a ekologie
Hormonální jóga – jak pomůže ženskému tělu pravidelná praxe jógy?

Další články

Zápis a nástup dítěte do státní mateřské školky
Rodiče a děti

Zápis a nástup dítěte do státní mateřské školky

10.05.2024

Zápisy do školek jsou v plném proudu. Jde o velkou událost v životě dítěte a stejně tak první den ve školce by měl být pro vás i pro vaše dítě dnem slavnostním, bez zbytečného stre ...