zdroj: Shutterstock.com
Ostatní témata

Polyamorie - život v několika milostných vztazích aneb vrací se trend volné lásky?

Veronika Tůmová
18.10.2020

Souhlasíte s názorem, že láska, stejně jako sexuální vztah, zdaleka nemusí být jen o dvojici? Pak jste možná už slyšeli o polyamorii, která je založena na vícenásobné lásce. Zdaleka tu však nejde jen o sex, polyamorní vztah zahrnuje vztah se vším všudy. Muž a dvě ženy, žena a dva muži, případně jakákoli jiná kombinace společného soužití, a to třeba i s více partnery.

Ovšem pozor! Vždy musí vše probíhat se souhlasem všech zúčastněných, žádný nátlak není přípustný. Společné zájmy a koníčky, společná dovolená, společné plány do budoucna, společný sex. Dokázali byste takhle žít i vy?

Co je polyamorie a jak se liší od obyčejné nevěry?

Polyamorie, z řečtiny možno přeložit také jako mnoholáska, není úchylka, nemoc, ani pustý výmysl. Je to životní styl, kterému dokonce někteří předpovídají velkou budoucnost. Dá se předpokládat, že v polyamorním vztahu žije více lidí, než si je společnost ochotná připustit, mnozí ji dokonce nazývají fenoménem 21. století. Jak je to ale s polyamorií doopravdy? Praxe vypadá tak, že lidé žijí v několika milostných vztazích, ale nikoliv tajně a za něčími zády. Naopak, jde o zcela otevřený styl života, s vědomím a souhlasem všech zúčastněných. Jeden muž tak má třeba i několik partnerek, nebo naopak. Může jít jen o randění se vším, co k tomu patří, ale v mnoha případech jde i o skutečné soužití, kdy více milostných partnerů sdílí společnou domácnost. Jak dlouho lidé v takovém vztahu vydrží a jsou-li dlouhodobě spokojení, to však zůstává otázkou.

Lidská sexualita z více pohledů 

Jeden partner nabízí oporu a zázemí, druhý třeba lepší sex. Lásku však chtějí všichni!

Rozdíl mezi polyamorním vztahem a občasnými zálety je zjevný. Někdo se zkrátka občas potřebuje sexuálně vyžít někde jinde, s někým, kdo ho přitahuje čistě fyzicky. City však jdou stranou a tento vztah je založený na oboustranném souhlasu JEN pro občasné povyražení. Polyamorní vztahy jsou pak další variantou, která však nemusí vyhovovat každému a rozhodně nejde o přirozený posun, vyvinutý například díky sklonu k častějším nevěrám. V polyamorním vztahu se lidé snaží rovnoměrně rozdělit svůj čas mezi své partnery. S jedním může být lepší zábava i sex, druhý nabízí větší jistoty, je rozumnější a praktičtější. Všichni se však musí vzájemně podělit o důvěru a jistě i určitou formu lásky. Žárliví lidé s majetnickými sklony by v takovém vztahu vydrželi jen těžko.

Polyamorie - jde proti společnosti, přírodě a pravidlům?

Jak už jsme upozornili, tento druh soužití rozhodně není pro každého, a i když jeho zastánci upozorňují na řadu výhod, je víc než jisté, že má i nevýhody. Podle některých odborníků z oblasti sexuologie není polyamorie nic jiného než sociální risk. Většina ji považuje za amorální, za cosi, co staví její propagátory na okraj společnosti, za něco, co vybočuje z normálu a staví se proti zavedeným pořádkům. K jejím zastáncům ale patří jak lidé mladí a nevybouření, tak i lidé středního věku, kterým monogamní vztah prostě nevyhovuje, nebo který je nenaplňuje. K udržení úspěšného vztahu s několika partnery najednou je však rozhodně zapotřebí nemalé emocionální úsilí, stejně jako schopnost žít pod tlakem společnosti.

Testosteron - jaký má význam a co může znamenat jeho pokles? 

Autor: Veronika Tůmová

Vitamin D a náchylnost k nakažením COVIDem-19: Jak spolu souvisejí?
Znáte zaručený návod, jak se vyhnout podzimnímu splínu? Tady je!

Další články

Vzdělávání v době pandemie aneb distanční výuka
Rodiče a děti

Vzdělávání v době pandemie aneb distanční výuka

03.10.2020

Řada žáků v České republice se nyní, v době druhé vlny koronavirové pandemie, znovu potýká s distanční výukou. Dá se bohužel předpokládat, že prozatím dočasné uzavření některých šk ...