zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Na elektrokole k lepší kondici v každém věku!

Veronika Tůmová
16.10.2020

Uvažujete o koupi elektrokola? Děláte správně. Elektrokolo vám pomůže vyšlapat si cestu ke zdraví, hodí se dokonce i k rehabilitaci. Elektrokolo je klasické jízdní kolo, až na jednu vychytávku, nebo vlastně dvě. Má motor a baterii.

Je třeba uvědomit si, že i na elektrokole musíte šlapat, jen vám s tím pomáhá motor. Funkce motoru se aktivuje šlapáním, které se snímá speciálním senzorem umístěným ve šlapacím středu. Maximální rychlost elektrokola je 25 km/h, tedy právě s asistencí motoru. Při dosažení této rychlosti se motor vypne a vy můžete šlapat dál, jako na normálním kole.

Elektrokolem na kratší cesty - ulevíte sobě i přírodě

Je smutný fakt, že zhruba 60% všech jízd autem je kratších než 8 km, navíc v každém druhém autě, jak můžete sami vypozorovat, sedí jen jeden cestující. Jízda na elektrokole je především daleko šetrnější k životnímu prostředí. Při jízdě spotřebuje daleko méně energie než mopedy nebo právě auta, čímž také vyprodukují méně výfukových plynů. Když dojde baterie, nebo máte motor vypnutý, můžete na elektrokole šlapat jako na normálním jízdním kole. Snad jedinou nevýhodou je, že elektrokolo je těžší.

Elektrokolo - skvělý společník i pro starší ročníky

Z elektrokola uvidíte svět ze zcela nové perspektivy a rozšíříte si obzor své sportovní činnosti. Nemusíte mít strach, ani když víte, že už jste nějakou dobu znatelně z formy, ani se zbytečně obávat, že nevyšlápnete kopec, na který by vám s normálním kolem už nestačily síly. Elektrokolo rozvíjí sílu a zdraví, i když máte pocit, že vám síly začínají ubývat. I při jízdě na elektrokole je ale velmi důležitá bezpečnost a znalost vlastních možností. Elektrokolo je obvykle první volbou cyklisty, který si příliš nevěří ohledně vlastní zdatnosti, nemusí mít ale ani dostatečné povědomí o bezpečnostních předpisech, které se musí dodržovat.

Nejčastější sportovní úrazy

Bezpečnost především!

Pokud si třeba i na cestu do práce zvolíte právě elektrokolo, vyhnete se dopravním zácpám, nastartujete den pohybem a nic neutratíte za benzín nebo naftu. Bezpečnému pohybu na silnici pak pomůžete dodržováním několika zásad. Bezpečnost při pohybu po silnicích nebo i lesních cestách je zkrátka zásadní, k tomu je ale třeba přičíst i samotnou vybavenost elektrokola. Díky elektrokolu se i málo trénovaní cyklisté dostanou do míst, kam by se dříve nedostali. Při malých zkušenostech je dobré respektovat především horské terény. Kopec vyjedete snadno, ale pokud nemáte správnou techniku jízdy, v zatáčkách a při prudké jízdě se můžete lehce dostat do protisměru, nebo si přivodit úraz.

Co když se vybije baterie?

Vybitá baterie je tak trochu postrach elektrocyklistů. Pokud totiž dojde baterie, je nutné začít šlapat po svých a to na tak těžkém kole není opravdu jednoduché. Prevencí takového problému je pečlivé naplánování délky trasy, také s ohledem na počasí. I na elektrokole totiž můžete přecenit své síly a závěrečné došlapání vás může stát mnoho sil. Nejčastějšími následky bývají bolesti zad, natažené svaly a šlachy, namožení krční páteře. Při delších výletech pak nejsou výjimkou ani hemeroidy, které znamenají vleklou a velmi bolestivou záležitost.

Běhání jako sport, zábava i relax

Autor: Veronika Tůmová

Jak vybrat dobrého trenéra?
Vitamin D a náchylnost k nakažením COVIDem-19: Jak spolu souvisejí?

Další články