Ovoce a zelenina

Zdravé jahody, ale pozor ne pro každého

Pavlína Šourková
03.07.2009

Jahody, milují je děti i dospělí. Navíc obsahují mnoho látek tělu prospěšných. Nejsou však vhodné pro každého.

Jahody

Malá, červená a hlavně zdravá pochoutka - to jsou jahody. Od dubna až do srpna kvetou jahodníky a dávají mám tyto sladké plody. Nejchutnější jsou čerstvě natrhané přímo ze zahrádky. Bohužel každý si nemůže tuto lahůdku dopřát.

Kdy se jahodám vyhnout:

  • při alergii na kyselinu salicylovou (acylpyrin) - jahody obsahují vysokou koncentraci této kyseliny, a proto mohou vyvolat alergickou reakci

  • při alergii na jahody projevující se kopřivkou

  • při střevním onemocnění - zrníčka jahod mohou dráždit střeva

Kdy naopak jahody prospívají:

  • u lidí trpících dnou, revmatickým onemocněním a nemocemi z nachlazení - pro vysoký obsah kyseliny acetylsalicylové - doporučují se 3 - 5denní kúry

  • u lidí, které trápí chudokrevnost - pro velký obsah železa a dalších minerálů

  • při onemocnění ledvin, jater, srdce a cév, zácpy a hemeroidů se doporučuje třídenní kúra (1,5 - 2 kg jahod/den)

  • jako profylaxe nádorových onemocnění - polyfenoly obsažené v jahodách působí jako antioxidanty

  • u lidí s kožními problémy - pleťová maska z rozetřených syrových plodů působí protizánětlivě a hojivě

A ještě něco navíc

Jahody obsahují 90% vody, jsou tak vhodné jako dietní jídlo.

Žádné jiné tuzemské ovoce není tak bohaté na stopový prvek mangan, který zasahuje do celkového metabolismu organismu - důležitý pro tvorbu krve, pro růst a pevnost kostí, vyživuje nervy a mozek, zásobuje barevnými pigmenty vlasy a kůži, povzbuzuje činnost štítné žlázy a podporuje libido.

Třísloviny v nich obsažené působí protizánětlivě a antibakteriálně. Ve střevech na sebe vážou těžké kovy a pomáhají proti trávicím obtížím.

V jahodách nalezneme ještě mnoho dalších  látek, které tělu svědčí. Např. je to kyselina listová (krvetvorba, růst buněk), vitamín C (imunitní systém) a draslík (snižuje krevní tlak, odvodňuje).

Vyzkoušejte:

Jahodová očišťující kúra

Jahodová očistná kúra spočívá v konzumaci asi 400g jahod za den po dobu 3 dnů. K tomu je vhodné jíst další ovoce. Tělo se tak zbaví škodlivých látek, které se v něm hromadí. Některým z nás nemusí tento "ovocný půst" vyhovovat, proto odborníci povolují dát si při této kúře lehká jídla (např.rýže se zeleninou). V žádném případě nekonzumujte mouku, tuky a vynechte maso, kávu a černý čaj. Samozřejmostí  je dostatečný pitný režim, vhodné jsou nesycené minerálky a bylinkové čaje.

Jahodové pleťové masky

Na suchou pleť naneseme výživnou masku. Připraví se z rozmačkaných jahod (asi 10 dkg), lžičky smetany, lžičky olivového oleje a lžičky bramborového škrobu (solamylu). Ingredience smícháme a naneseme na čistou pokožku. Necháme půl hodiny působit, poté masku smyjeme a tvář opláchneme, nejlépe minerální vodou.

Máte-li mastnou pleť, připravte si masku ze 3 lžic jahodové šťávy, lžičky mléka, vaječného bílku a špetky jedlé sody. Smícháme, naneseme na omytou tvář a necháme půl hodiny působit. Pak smyjte vlažnou vodou.

Zralé jahody dlouho neskladujte, ztrácí tak své výživné hodnoty.

Chutnají vám jahody? Jak je konzumujete - se šlehačkou, s cukrem či jen tak?

 

Autor: Pavlína Šourková

Pozor! Medúza ...
Jak by mělo vypadat první jídlo na lžičku?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Laktační psychóza
Laktační psychóza

Laktační psychóza

Pro každou matku by mělo být narození dítěte tím nejkrásnějším okamžikem v životě. Existuje však onemocnění, které toto období může proměnit v peklo pro celou rodinu. Je to laktač ...