zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Blížící se jaro přináší pylové alergie. Co můžete udělat ještě dnes pro zmírnění projevů?

Klára Vojkůvková
11.03.2023

Blíží se jaro, které s sebou kromě tepla a sluníčka přinese i kvetoucí louky, polní trávy a spoustu pylu ve vzduchu. Noční můra všech alergiků se za pár měsíců stane realitou. V sezóně je třeba se umět vypořádat s řadou příznaků, jako jsou začervenalé oči, záněty spojivek, zduřelá nosní sliznice, nepříjemné kýchání, dušnost, ekzémy, bolesti hlavy aj. Lze těmto problémům nějak předcházet?

Co můžeme udělat už nyní?

Klasická západní medicína se k této otázce staví spíše skepticky. Alergii považuje za nevyléčitelnou, nadměrnou a nepřirozenou reakci imunitního systému, kterou je třeba tlumit. Za tímto účelem se, v případě potřeby, nasazují celková i lokální antihistaminika (léky proti alergii), díky nimž se potlačí většina symptomů. Tím je celá situace vyřešena ke spokojenosti všech. Někteří pacienti ale jednoduše hledají alternativnější či méně chemické cesty, a možná se nevydávají úplně slepou uličkou. Změnou životního stylu se dá ovlivnit mnohé. Někdo vsází na tzv. středomořskou dietu o níž je možné se dočíst, že působí proti alergii i astmatu. Jak je to možné?

Rybí tuk

Důležitou úlohu bude hrát pravděpodobně přítomnost omega-3 mastných kyselin, na které je tato kuchyně bohatá. Tyto nenasycené mastné kyseliny, nacházející se např. v rybím tuku, mají celkem významný protizánětlivý účinek, který se hodí při probíhající alergické reakci, na kterou zánět někdy nasedá. Výhody rybího tuku mohou ocenit zvláště alergici trpící současně i na astma.

Vitamín D

V souvislosti s alergiemi je hojně diskutovaný vitamín D. Ten by měl umět optimalizovat, jakkoliv narušenou obranyschopnost, ať už tu línou nebo přehnaně aktivní. Potíž je, že ve formě doplňků stravy je tento jeho efekt zpochybňován. I zde by tedy mohla pomoci středomořská dieta společně s pobytem u moře a na sluníčku. Vitamín D v této kvalitě jistě prospěje.

Probiotika

Nabízí se také nepřeberné množství medicínských a farmaceutických studií, které naznačují, že pravidelné podávání probiotik snižuje riziko alergií a zmírňuje příznaky ekzému i astmatu, které jdou často ruku v ruce. Potíž je, že většina těchto dat nebyla provedena na dostatečném počtu probandů, a tak se jejich závěry nedají brát za obecně platné. Daleko průkaznější jsou fakta zaměřující se na výživu těhotné matky i kojence, kde se preventivní podávání probiotik významně doporučuje, pro zdárnou prevenci různých autoimunitních onemocnění. Ať už je to s probiotiky jakkoliv, za jejich zařazení do jídelníčku poděkují naše střeva, největší imunitní orgán těla.

Tam kde je věda krátká, může pomoci tradiční čínská medicína (TČM)

Z tohoto pohledu se u alergie jedná o nedostatečnost v dráze ledvin a plic, spolu s usazením chronického větru, který je třeba vyloučit. K takovému stavu dochází při oslabení životní esence, kdy ledviny nemohou správně plnit svoji funkci tzv. vitální baterie.

TČM při léčbě rozlišuje, zda se jedná o sezónní či celoroční rýmu v akutním nebo chronickém stadiu. Obecně však řešení vždy spočívá v posílení plic a ledvinné esence. K tomu může dojít s pomocí medicinálních hub nebo čchi pěstujícího cvičení, jako je např. čchi-kung.

V této souvislosti bych ráda uvedla jednu méně známou medicinální houbu, a sice penízovku sametonohou (Enoki), která se v lidovém léčitelství používá k řešení různých alergických projevů.

S blížící se další jarní sezónou je možné udělat některé věci jinak a třeba se i lépe předpřipravit. Zima je období, kdy jsme více odpočívali, přestup z jedné fáze do druhé může, ale nemusí být náročný. 

Zdroje: medicinapropraxi.czpatentnimedicina.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Můžeme jíst naklíčené brambory? Ano, ale jen za určitých podmínek
Obezita a geny – za co všechno jsou zodpovědné a co jsou jen výmluvy?

Další články

Pružinové nebo pěnové matrace: které jsou lepší?
Péče o tělo

Pružinové nebo pěnové matrace: které jsou lepší?

24.02.2023

Kvalitní matrace vám může ulevit od bolesti zad i krční páteře. Se správnou matrací si dopřejete nerušiný a dlouhý spánek, díky kterému se vaše tělo uvolí a pořádně odpočine. Při v ...