Partnerské vztahy

Proč jsme si nevěrní a jak partnera odhalit?

Lucie Regenermelová
06.11.2009

Nevěru lze definovat jen těžko, je totiž velmi individuální. Každý z nás na ni pohlíží trošku jinak. Někdo za ni považuje již zhřešení myšlenkou, jiný se cítí být ohroženější nevěrou fyzickou. Dokonce i virtuální nevěra může mít všechny průvodní znaky té reálné.

Každý člověk je unikát a má své hranice, kam až chce zajít. Avšak někdy je může i nechtěně překročit. Hranice, kdy se jedná o nevěru a kdy se ještě chováme v rámci počestnosti je někdy těžké rozeznat. A ačkoliv my cítíme, že se chováme a pohybujeme jistě a bezpečně daleko od tohoto pomezí, náš partner může vnímat situaci zcela opačně.

Proč jsou si lidé nevěrní?

Důvody nevěry ve spokojeném vztahu:

 • Užít si, zažít v sexu něco jiného
 • Touha po zakázaném ovoci
 • Prostředek pro zvýšení sebevědomí
 • Prostředek k povýšení v práci nebo získání nějaké výhody
 • Reakce na krizi středního věku

Nevěra v nespokojeném vztahu:

 • Snaha nalézt něco, co v manželství, resp. partnerském vztahu chybí
 • Sex, sexuální uspokojení
 • Projev porozumění, zájem o člověka
 • Trest pro původního partnera

Typy nevěry

 1. Jednorázová bokovka - Dlouhodobé city zde nehrají roli, jde o odskok na jednu hodinu či noc. Může jít o souběh okolností - na školním srazu potkáte dávnou lásku a pod vlivem úplňku a alkoholu dokonáte to, co se tehdy před lety nestihlo stát. Nebo znaven nudnou noční směnou a přílišným domácím klidem podlehnete svodům sexuálně frustrované osoby v tygrovaných kalhotách, o kterou byste normálně neopřel kolo. Tyto bokovky se mohou opakovat, ale pokaždé s jiným protějškem. Pro někoho je to tak trochu životní styl.
 2. Dobrodružství - V tomto kontaktu city tak úplně nechybí - jde obvykle o vzplanutí, které po nějaké době přirozeně slábne. Partner zde uspokojí svoji touhu po romantické vášni, po zamilovanosti a dobývání protějšku. Ví, že nekoná úplně správně, ale omluví to tím, že "žijeme jen jednou" nebo "taky mám právo si ještě užít" apod. Je to adrenalinová záležitost, která se může obejít zcela bez následků, ale zároveň skrývá nebezpečí - když se na ni člověk neumí podívat s odstupem (tedy že je to na pár týdnů, maximálně měsíců, déle ty city nevydrží). Nabude-li dojmu, že toto je konečně jeho pravá láska, je schopen opustit do té doby fungující rodinu včetně dětí, dát výpověď a činit další těžko napravitelné "blbosti".
 3. Vztah - Jde o dlouhodobou nevěru se značnou citovou angažovaností. Riziko rozpadu původního vztahu je dosti vysoké. Nevěrník se ovšem často těžce rozhoduje, kterému vztahu dát přednost a nezřídka dojde trpělivost oběma jeho partnerům současně, takže končí opuštěn. Když se rozhodne legalizovat ten původně milenecký vztah, nedostává žádnou záruku spokojenosti. Navíc se ocitá pod tlakem, aby tento druhý vztah vydržel - jinak by se cítil trapně před svou původní rodinou, přáteli, příbuznými i sám před sebou - že opustil předchozího partnera, ale i v novém vztahu selhal. Akceptuje pak někdy jen těžko stravitelné podmínky fungování a v duchu si nadává, že rozbil svou původní rodinu.

55365381.jpg

Jak se nevěra pozná?

Když už to musí být a máte důvěrný kontakt s někým mimo svého partnera, alespoň ho ušetřete a nedovolte, aby na to přišel a zlomilo mu to srdce.

"Podezřelý" můžete být při výskytu následujících aktivit a projevů:

 1. zasněné pohledy, (zdánlivě) bezdůvodný blažený úsměv nebo naopak nervozita, nereagování na otázky
 2. zvýšená péče o sebe - frekvence a délka sprchování, stříhání nehtů, holení různých částí těla
 3. zvýšená spotřeba parfémů a jiného smyslově senzitivního zboží, nákup dražších značek, než je obvyklé
 4. netypické chování, pokud jde o mobily a maily - vrhání se k telefonu při každém pípnutí, časté psaní sms v pozici, aby na displej nebylo vidět, nebo naopak vypínání zvuku u mobilu
 5. počítač - časté stahování pošty, časté psaní, počítač je zapnutý mimo obvyklou dobu, nečekaně se tam objeví heslo atp.
 6. netypické chování při sexu - pokud jde o frekvenci (zájem může být zvýšený zrovna tak jako snížený) i praktiky
 7. větší spotřeba peněz či pohonných hmot
 8. záhadně objevené věci, jejichž původ nelze uspokojivě vysvětlit (tričko, přívěsek, plyšák aj.)

Vždy ale vyčkejte anebo dejte partnerovi šanci obhájit se - i zamilovaná smska může být dílem vtipálka z práce.

 

Máte vlastní zkušenost s nevěrou?

Autor: Lucie Regenermelová

Výherci - Soutěž o dětské multivitamíny Brumlík & Cumlík®
9 tipů pro lepší zažívání

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.