zdroj: pixabay.com
Partnerské vztahy

Testosteron - jaký má význam a co může znamenat jeho pokles?

Veronika Tůmová
21.06.2018

Testosteron je hlavním z mužských pohlavních hormonů. Tvoří se ve varlatech a nadledvinách, jeho produkce stoupá s nástupem puberty. Testosteron má zásadní význam pro celkovou funkci mužského organismu, jeho pokles se však zdá být jistým typem civilizačních mužských potíží. Testosteron se v mírných hladinách nachází i v ženském těle, stejně jako muži disponují i mírným množstvím ženského hormonu estrogenu.

Testosteron stimuluje u mužů odvahu, bojovnost, chuť riskovat a řadu dalších mužských vlastností, někdy však také agresivitu. Nedostatek testosteronu má vliv na tělesné i psychické funkce, dochází například k poruchám erekce nebo neplodnosti. Jako hlavní mužský hormon má testosteron vliv zejména na tvorbu spermií a v pubertě na vývoj sekundárních pohlavních znaků, jako je růst ochlupení v podpaží a v pubické oblasti, růst svalové hmoty a specifickou mužskou hrubost hlasu.

Testosteron  - pro zdraví (nejen) pohlavního života mužů

Vysoká hladina testosteronu je u mužů běžná zhruba do věku třiceti až čtyřiceti let, k poklesu však může dojít i dřív, a to už mezi pětadvacátým a třicátým rokem věku. Kromě pohlavních funkcí testosteron také slouží jako prevence proti rozvoji osteoporózy, ovlivňuje spalování podkožního tuku, budování svalové hmoty, sílu kostí a zdravou činnost srdce. Přispívá i ke zdravé psychice, podporuje libido a sexuální výkonnost, ale do jisté míry také ambice a cílevědomou touhu po úspěchu.

Erektilní dysfunkce - jak na selhání mužnosti?

Jak rozpoznat pokles testosteronu? Často jde ruku v ruce s poklesem libida

Příznaky nedostatku testosteronu bývají často kombinované. Může docházet k nechuti a nezájmu o sex, tedy snížené libido, poklesne hladina sexuální vzrušivosti či dochází k poruchám erekce. Nízká hladina testosteronu však může znamenat i vznik depresí, nekvalitní spánek, únavu, stres, chronické nemoci či dokonce ztrátu vlasů. Prvním a častým znakem bývá dlouhodobá ztráta libida – tedy sexuální energie vznikající v podvědomí, pojem označující sexuální pud člověka. Pokud je právě sexuální nezájem dlouhodobý, může jít právě o výrazný pokles hladiny testosteronu. Pokles libida byl v minulosti spíše záležitostí žen, dnes se ale rozhodně týká i mužů. Je to způsobeno mnoha důsledky moderní doby, zrychleným životním tempem a špatnou životosprávou.

Řídnutí kostí jako důsledek dlouhodobého poklesu testosteronu

Jedním z dlouhodobých rizik nízké hladiny testosteronu je právě řídnutí kostí neboli osteoporóza. Osteoporóza je metabolické kostní onemocnění spočívající ve ztrátě kostní hmoty a narušení její struktury a složení, následkem bývají například časté zlomeniny. K dalším rizikům patří úbytek svalové hmoty, hormonální nerovnováha, nebo gynekomastie - přílišný růst mužské prsní tkáně vznikající nadbytkem estrogenu v mužském těle. K dalším potížím patří poruchy koncentrace, dochází ke slábnutí paměti.

Existuje mužská menopauza?

Jak zamezit narušené tvorbě testosteronu?

Hladinu testosteronu je možné cíleně zvyšovat zejména správnou životosprávou. Jídelníček by měl být bohatý na zdravé tuky, proteiny a správné sacharidy, které jsou pro testosteron a jeho dostatečnou hladinu také velmi důležité. Shrnuto a podtrženo, klíčem k udržování a zvyšování hladiny testosteronu je zdravější způsob života, pohyb, méně stresu a v neposlední řadě pak i větší sexuální aktivita.

Zdroj: www.zdravi.euro.cz, www.novinky.cz, www.kasparpr.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Nemoci, které přicházejí s věkem aneb umění stárnout
Plíseň v bytě: Jak může být nebezpečná a proč se jí rychle zbavit?

Další články